O śmierci artysty poinformował we wtorek 7 września jego syn. "Mój mistrz, ojciec. Teraz płaczę i jest mi bardzo ciężko. Kiedyś napiszę więcej, bo pamięć musi trwać. Cześć jego pamięci" — napisał na Facebooku.
Wiesław Hudon urodził się w 1943 roku w Samborze na Ukrainie. Po wojnie jego rodzinę wysiedlono do Polski. Fotografią interesował się od najmłodszych lat.
Artysta zyskał popularność dzięki plakatowi "Uprzejmie prosimy o ciszę", którym w latach 60. skomentował ówczesną sytuację polityczną w kraju. Był laureatem nagrody specjalnej Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.
W roku 1970 Wiesław Hudon wyemigrował do Francji. Był grafikiem w pismach artystycznych i społeczno-politycznych, między innymi w paryskim "Guliverze" i wydawanym w Londynie "Africa Magazine". W 1974 roku wział udział w głośnym festiwalu filmu awangardowego w Knokke-Heist w Belgii.
Do Polski wrócił pod koniec lat 80. Od tamtej pory wykładał na zielonogórskiej WSP i Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie uczył fotografii i wiedzy o teatrze awangardowym.
Artysta mieszkał w starym, poniemieckim dom w Pajęcznie oddalonym 25 km od Zielonej Góry. Często zapraszał tam studentów i przyjaciół.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.