Kleszcze to pajęczaki, których ukąszenie może skutkować dotkliwym uszczerbkiem na zdrowiu. Przenoszą one bowiem takie choroby jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.
Najczęściej żyją w lasach, trawach i parkach. Mylą się jednak ci, którzy uważają, że wystarczy nie odwiedzać takich miejsc i wtedy mamy problem z głowy.
Polscy naukowcy stwierdzili bowiem, że największa liczba zakażonych kleszczy występuje w okolicach dużych miast. Szczególnie groźne są place zabaw czy ogródki. Wszystko za sprawą większej ilości gryzoni, które przenoszą infekcje.
Zatrzęsienie groźnych kleszczy
Tegoroczna zima nie należała do najzimniejszych. Stąd też pierwsze ugryzienia kleszczy zaobserwowano już w styczniu. Mówią o tym właściciele czworonogów.
Mój pies pierwszego kleszcza w tym roku miał już w styczniu. Być może insekty uodporniły się na niektóre środki odstraszające, ponieważ nawet pomimo zastosowania preparatu zdarza się, że czasami mój pies wraca ze spaceru z kleszczem — powiedział "Faktowi" pan Andrzej, mieszkaniec Gdyni.
Kleszcze atakują najbardziej delikatne miejsca na skórze człowieka, np. pachwiny, skóra za uszami czy pod biustem. W przypadku dzieci warto chronić głowę.