Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. W ostatni weekend marca przesuwamy zegarki z godz. 2 na 3. Powrót do czasu zimowego następuje z kolei na koniec października. W tym roku przypadnie na noc z 30 na 31 października.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad zmianami. Wiceminister Olga Semeniuk przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że prowadzony jest proces legislacyjny, który ma na celu odwołanie czasu letniego w latach 2022-2026.
To pokłosie komunikatu Komisji Europejskiej ws. zmian czasu. Jak informuje PAP, wszystkie kraje Unii "muszą przygotować przepisy, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu".
Polacy nie chcą zmiany czasu. Wyniki ankiety
MRiT przeprowadziło ankietę w tej sprawie. Grupę tysiąca osób zapytano o zmianę czasu. Ponad 75 proc. respondentów opowiedziało, że w przypadku odejścia od tej zasady, należy pozostać przy czasie letnim.
Na tę chwilę nie wiemy, jakie będą dalsze losy tego projektu i czy ostatecznie odejdziemy od sezonowych zmian czasu - wyjaśniła Olga Semeniuk.
Zmiana czasu obowiązuje w blisko 70 krajach. Spośród państw europejskich zasada ta została zniesiona w Rosji, na Islandii i Białorusi. W Polsce zegarki przesuwamy nieprzerwanie od 1977 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.