W 2019 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracowało nad przepisami ws. wprowadzenia i odwołania czasu letniego, do czego zobowiązane miały zostać wszystkie kraje Unii Europejskiej. W tym celu przeprowadzona została również konsultacja w państwach członkowskich, której wyniki pokazały, że aż 90 proc. głosujących państw, zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu. Projekt nowelizacji ustawy przewidział, że ostatnia zmiana czasu miałaby nastąpić w 2021 roku.
Czytaj także: Zima nie oszczędzi Polaków. "Może być drogo"
Wraz z wybuchem pandemii prace nad nowelizacją ustawy zostały wstrzymane. W konsekwencji w marcu 2022 roku premier Mateusz Morawiecki podpisał ustawę na kolejne 5 lat. Zgodnie z nią w Polsce w latach 2022-2026 nadal będzie obowiązywać zmiana czasu.
Kiedy jest zmiana czasu 2022?
W tym roku zmiana czasu czeka nas 30 października, w niedzielę. Tradycyjnie w tym dniu zmienimy wskazania zegarków z godziny 3:00 na godzinę 2:00. Obecnie cofanie zegarków przez większość urządzeń odbywa się automatycznie, więc sami nie musimy tego robić. Po przebudzeniu warto jednak upewnić się, czy aby na pewno czas zmienił się automatycznie.
Po co zmieniamy czas?
Czas zimowy i letni został wprowadzony ponad 100 lat temu w celu uzyskania korzyści ekonomicznych wynikających z oszczędzania sztucznego światła. Zmieniając czas na letni, przesuwamy zegarki do przodu, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się światłem naturalnym. Z kolei w okresie zimowym przesuwamy zegarki do tyłu - po to, by również móc dłużej cieszyć się światłem.
Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?
Badania pokazują, że zmiana czasu w rzeczywistości nie przynosi praktycznie żadnych korzyści ekonomicznych. Co więcej, negatywnie wpływa ona nasze zdrowie. Przede wszystkim zmiana czasu oddziałuje na nasze samopoczucie, zaburza rytm dnia, powoduje problemy ze snem i sprzyja silnym bólom głowy.
Badania sondażowe wykonane w marcu 2022 roku przez DAK wykazały, że ponad 1/4 społeczeństwa po zmianie czasu ma problemy psychiczne lub fizyczne. Zgodnie z badaniami aż 79 proc. przebadanych osób czuło się zmęczonych z powodu zmiany czasu. 62 proc. przejawiało problemy z zasypianiem i bezsennością, 39 proc. miało problemu z koncentracją, natomiast 9 proc. przejawiało nastroje depresyjne.