Jarosław Kaczyński wywołał prawdziwą burzę. Prezes Prawa i Sprawiedliwości pojawił się na spotkaniu z mieszkańcami wsi Klwatka Królewska. Słowa, które tam padły z ust prezesa PiS stały się przedmiotem wielu dyskusji.
Jarosław Kaczyński ochoczo zabiera głos w sprawie klimatu i nie inaczej było tym razem. Lider PiS przyznał wprost, że człowiek nie jest odpowiedzialny za zmiany, jakie zachodzą w klimacie. Jego zdaniem jest to naturalny proces, niezależny od działań społeczeństwa.
Klimatyści to są ludzie oderwani od rzeczywistości. Klimat zmieniał się ciągle, także w ciągu przeszło tysiącletniej naszej historii. Klimat był inny, była mała epoka lodowcowa, były okresy bardzo ciepłe, cieplejsze niż obecne. Jakżeśmy powstawali, to było ciepło. Nad Bałtykiem uprawiano winogrona. Było różnie i teraz też to się zmienia - przyznał prezes PiS w niedzielę w Klwatce Królewskiej na Mazowszu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na tym jednak nie zakończył swojej wypowiedzi.
Pewien bardzo wybitny uczony, który już ma swoje lata i powiedział, że "nikt mi nic nie może zrobić, bo już wszystko uzyskałem, mam Nobla", powiedział tak: "Wiecie, jakie ma znaczenie działalność człowieka w skali globalnej na klimat? Takie jak zapalenie zapałki w wielkiej hali sportowej". Czyli żaden — mówił Jarosław Kaczyński.
Co na to naukowcy? Skontaktowaliśmy się z profesorem Szymonem Malinowskim z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński mija się z prawdą, a oprócz tego mówi bardzo nieprecyzyjnie.
Jarosław Kaczyński mówi o klimacie. Profesor Malinowski go punktuje
Prezes opowiedział nieprawdę, jeśli miał na myśli obecną zmianę klimatu. Zmiany klimatyczne to bardzo nieprecyzyjne określenie. Do pewnego momentu wszystkie zmiany miały charakter naturalny. Natomiast bieżąca zmiana, którą nazywany globalnym ociepleniem jest w pełni działaniem człowieka. Musimy być bardzo precyzyjni w wypowiedziach - mówi w rozmowie z o2.pl profesor.
Jak podkreśla Szymon Malinowski, ocieplenie klimatu to bardzo często stosowany wybieg, gdy mówimy ogólnie o "zmianach klimatycznych", który prowadzi do wielu nieporozumień.
Bieżąca zmiana klimatu jest spowodowana przez człowieka i na to są bardzo mocne dowody naukowe, pochodzące z różnych, niezależnych i wykonywanych różnymi metodami pomiarów i obserwacji naukowych - analizuje.
Globalne ocieplenie. Jak je zatrzymać?
Jak w takim razie człowiek może żyć, aby zatrzymać proces globalnego ocieplenia? Ekspert wskazuje, że wbrew pozorom jest to bardzo proste działanie.
Nie emitować gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla, zarówno ze spalania paliw kopalnych jak i zniszczenia biosfery - tłumaczy profesor.
Naukowcy zwracają uwagę, że w przeszłości zmiany klimatu zachodziły cyklicznie i miały różną skalę. Wpływ na nią miały czynniki ziemskie i pozaziemskie. Zdaniem Malinowskiego, sprawy w swoje ręce powinni wziąć politycy, którzy nie mogą całej odpowiedzialności zrzucać na społeczeństwo.
Czytaj także: Słynny obraz zaklejony. Aktywiści klimatyczni w akcji
Politycy powinni wprowadzić zmiany systemowe prowadzące do tego celu, a nie przerzucać odpowiedzialność na indywidualne zachowania poszczególnych obywateli - dodaje prof. Szymon Malinowski.
Jakub Artych, dziennikarz o2.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.