Ingres nowego metropolity abp. Wiesława Śmigla do archikatedry szczecińskiej odbędzie się 26 października. Poprzedni metropolita, abp Andrzej Dzięga, ustąpił po tym, jak Watykan potwierdził jego zaniedbania w wyjaśnianiu przypadków pedofilii wśród duchownych. Papież zaakceptował tę rezygnację w lutym 2024 r.
W rozmowie z PAP, abp Śmigiel wskazał na ewangelizację i aktywizację świeckich jako najważniejsze wyzwania duszpasterskie. Podkreślił: – „Nie dystansujcie się od Kościoła, ale zaangażowaniem odnawiajcie parafie, w których żyjecie”. To jeden z postulatów papieża Franciszka, który pragnie Kościoła bardziej wspólnotowego, otwartego na poszukujących nawrócenia.
W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wiele parafii znajduje się w trudnej sytuacji, ponieważ są małe, a księża muszą opiekować się kilkoma świątyniami – zaznaczył abp Śmigiel. – „Posługa w tych parafiach przypomina pracę na terenach misyjnych”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zuchwałość skandali seksualnych w Kościele
Odnosząc się do skandali seksualnych, metropolita powiedział: – „W przypadku spraw dotyczących pedofilii, które miały miejsce w przeszłości, teraźniejszości lub które pojawią się w przyszłości, zawsze będę kierował się przepisami prawa świeckiego i kościelnego”. – „Inna droga byłaby niebezpieczna, ponieważ łatwo zrelatywizować lub pomniejszać winę” – dodał.
Hierarcha przypomniał o domniemaniu niewinności, które w jego ocenie często przestaje obowiązywać w przestrzeni publicznej. – „W praworządnych krajach nikt nie powinien być skazywany bez prawomocnych wyroków. Media są od informowania i odkrywania prawdy, a nie od wydawania wyroków” – powiedział abp Śmigiel.
Skutki sensacyjnych narracji
– Skala, rodzaj i zuchwałość skandali seksualnych mnie zaskakuje i przeraża. Raczej nie wynikają one z ludzkiej słabości, ale patologii – ocenił metropolita. Stwierdził również, że publiczna narracja wokół tych spraw bywa sensacyjna i wyolbrzymiona, choć nie ulega wątpliwości, że są one niezwykle szkodliwe dla Kościoła.
Zwrócił uwagę na twarze poszkodowanych osób, które nie mogą być zapomniane. Podkreślił: – „Osoby skrzywdzone, które szukają pomocy, zawsze należy traktować z szacunkiem, współczuciem i roztropnością”
– Aby zapobiec przyszłym skandalom seksualnym, niezbędna jest prewencja, zdecydowane działania i adekwatne kary – podkreślił metropolita. Jego zdaniem, konieczna jest kompleksowa formacja w seminariach duchownych, obejmująca wymiary: ludzki, duchowy, intelektualny i pastoralny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.