Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski | 
aktualizacja 

Zmiękczanie, dywersja i psychologia. Ukraińcy sięgają po PSYOP

Rosyjska wojna coraz śmielej uderza w samą Rosję. Ukraińcy chętnie sięgają po działania hybrydowe, w tym psychologiczne. W rozgłośniach radiowych na Krymie, mieszkańcy okupowanego półwyspu znowu usłyszeli ostrzeżenia przed spodziewanym atakiem i "zachętę" do ewakuacji, bo mogą zostać przerwane połączenia lądowe z Rosją.

Zmiękczanie, dywersja i psychologia. Ukraińcy sięgają po PSYOP
Siły Zbrojne Ukrainy (Flickr, Ministry of Defense of Ukraine)

Jednym z głównych celów działań wojsk specjalnych i służb w czasie wojny jest sianie zamętu i strachu. Po tego rodzaju działania sięgają też Ukraińcy, którzy wywierają presję na mieszkańców i żołnierzy okupowanego Krymu. Od uderzeń wojskowych po działania psychologiczne.

PSYOP to w skrócie wojna psychologiczna. Planowe wywieranie presji na atakowane państwo za pomocą dywersji ideologicznej, gróźb i zastraszania. Jest to system działań psychologicznych, które są stosowane w celu wywarcia wpływu na społeczeństwo przeciwnika i zrealizowania własnych celów strategicznych.

W poniedziałkowy wieczór, gdy na Kremlu przebywał z wizytą przewodniczący Chin Xi Jinping, Ukraińcy ostrzelali Krym. Zaatakowane, prawdopodobnie przy pomocy dronów, zostało miasto Dżankoj. Miało dojść do eksplozji przewożonych pociągiem rakietowych pocisków samosterujących Kalibr.

Warto przypomnieć, że w sierpniu ub. roku Ukraińcy poszli dalej i ostrzelali rosyjską bazę lotniczą Saki. Zniszczyli lub poważnie uszkodzili wtedy kilkanaście rosyjskich samolotów szturmowych, wykorzystywanych do działań przeciwko ich krajowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraina ulegnie żądaniom terytorialnym Rosji? "Myślę, że to jest nierealne"

Następną akcję, już o charakterze operacji psychologicznej Ukraińcy zaaranżowali w środę. Z rozgłośni radiowych na Krymie, mieszkańcy półwyspu usłyszeli, że może dojść do przerwania komunikacji lądowej z Rosją (czy raczej z okupowanymi przez nią terenami) i szykowane są "loty ewakuacyjne".

Trwa ładowanie wpisu:telegram

Faktem jest, że wyzwolenie Krymu z rąk rosyjskich sugerował były dowódca wojsk USA w Europie, gen. Ben Hodges. Oficer mówił w rozmowie z o2.pl, że Ukraińcy - przy założeniu przekazania im niezbędnej do tego broni - byliby w stanie do końca sierpnia odbić Krym. Wstępem do tego mogłaby być "separacja" czyli odcięcie Krymu od dróg zaopatrzenia lądowego.

Tego rodzaju działania, jak te wykonane przez Ukraińców, to właśnie PSYOP. Rozumie się przez nie takie działania, by wybrane informacje lub przekazy trafiły do wybranej grupy odbiorców w celu wywarcia wpływu na ich zachowanie, lub postępowanie. W tym przypadku chodzi o zastraszenie rosyjskich osadników i żołnierzy, stacjonujących na Krymie.

Nieco inaczej sprawa ma się z działaniami psychologicznymi, ponieważ to jest oddziaływanie na środowisko nie tylko wojskowe, ale także cywilne. Ale także – i trzeba o tym pamiętać – to działa również wobec własnego wojska. W ten sposób np. buduje się morale sił zbrojnych. Dziś tego rodzaju działania wiążemy przede wszystkim z aktywnością w cyberprzestrzeni. I to co obserwujmy na Ukrainie, ma ogromne znaczenie – takie akcje realnie wzbudzają strach i obawy w ludności cywilnej - tłumaczy były wiceszef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, płk Maciej Matysiak

Oficer mówi, że to bardzo ważne kwestie we współczesnym konflikcie. Ale Rosjanie też prowadzą tego rodzaju działania. Obserwujemy, jak mówi, tego rodzaju aktywność w Polsce i Europie. Jako przykłady wymienia "wszystko to, co dzieje się dookoła ruchów antywojennych".

Widzimy, niestety, że ta propaganda, odnosi już skutek. W takie tony uderza choćby Donald Trump czy środowiska twardo nacjonalistyczne. To właśnie działanie informacyjne, psychologiczne - narzędzia społeczne, dążące do wywołania określonych działań w społeczeństwach.

Pułkownik komentuje też rozbicie przez polskie służby siatki szpiegowskiej pracującej dla Rosji. Grupa miała prowadzić w naszym kraju przygotowania do działań dywersyjnych.

To jest także sianie strachu i paniki. Widzieliśmy to na przykładzie zatrzymania grupy dywersantów, którzy mieli działać poprzez zagrożenie infrastruktury transportowej i przez to sianie strachu w społeczeństwie, dotyczące bezpieczeństwa przejazdów czy transportu zbiorowego - dodaje płk Matysiak.

W Polsce też mamy jednostkę zajmującą się operacjami psychologicznymi. To Centralna Grupa Działań Psychologicznych im. Króla Stefana Batorego z Bydgoszczy. Nasi żołnierze brali udział np. w operacji NATO w Bośni, gdzie NATO-wski PSYOP aktywnie i skutecznie działał, wydając pismo dla młodzieży, które w pewnym momencie było drugim najpopularniejszym czasopismem młodzieżowym w tym kraju. Wojskowi NATO zajmowali się także prowadzeniem rozgłośni radiowej dla mieszkańców.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić