Do siedziby Nadleśnictwa Żmigród para spacerowiczów przyniosła wyczerpanego nietoperza. Z uzyskanych informacji wynikało, że został znaleziony w parku nieopodal Nadleśnictwa, leżał na trawniku w pełnym słońcu.
Leśnicy natychmiast przystąpili do działania. Należy pamiętać - jak podkreślają leśnicy- by nie dotykać nietoperzy gołymi rękami, gdyż mogą przenosić wściekliznę.
Nie dotykając Borowca (pamiętajmy, że nie wolno dotykać nietoperzy gołymi rękoma, ponieważ mogą one przenosić wściekliznę) zanieśliśmy go w ustronne spokojne miejsce, sprawdziliśmy, czy nie ma większych obrażeń, delikatnie napoiliśmy i zostawiliśmy, by sam bezpiecznie oddalił się na odpoczynek - relacjonują leśnicy z Nadleśnictwa Żmigród.
Jak dodają pracownicy Lasów Państwowych, pacjent bez większych obrażeń, brak złamań, opuścił punkt medyczny o własnych siłach, podładował baterie i uzupełnił gospodarkę wodną.
Nietoperze to niezwykłe ssaki: aktywnie latają, śpią wisząc głową do dołu, posługują się echolokacją i hibernują. Wszystkie gatunki nietoperzy żyjące w Polsce są chronione.
Szczególnie trudnym dla nietoperzy okresem jest zima - okres dla nich niekorzystny, uniemożliwiający prowadzenie aktywnego życia. Od października do kwietnia nie znajdują odpowiednio dużo pokarmu, aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Czas ten spędzają w stanie głębokiego letargu, czynności życiowe są wówczas spowolnione.
Temperatura ich ciała obniża się do temperatury otoczenia, a liczba uderzeń serca na minutę spada z kilkuset do kilku. Dzięki temu są w stanie przeżyć w oparciu o zgromadzone jesienią zapasy pokarmowe, którymi jest podskórny tłuszcz. Jego gromadzenie powoduje, że masa ciała jesienią jest 25-40 proc. wyższa niż wiosną i latem.