Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Żmija w jesiennym lesie. Nadleśnictwo ostrzega spacerowiczów

4

Nadleśnictwo Ciechanów, Lasy Państwowe, opublikowało na swoim profilu na Facebooku post, który wzbudził spore zainteresowanie wśród internautów. W poście ostrzegano przed możliwością spotkania żmii zygzakowatej – jedynego jadowitego węża, występującego na terenie Polski. Mimo coraz niższych temperatur, wąż ten wciąż może pojawiać się w lasach.

Żmija w jesiennym lesie. Nadleśnictwo ostrzega spacerowiczów
W lasach wciąż można spotkać żmije. (Facebook, Nadleśnictwo Ciechanów, Lasy Państwowe)

Leśnicy z Ciechanowa poinformowali, że żmiję zygzakowatą zaobserwowano w Leśnictwie Ościsłowo.

Pamiętajmy, że pomimo coraz niższych temperatur nadal możemy się natknąć na żmiję zygzakowatą - pisze Nadleśnictwo Ciechanów, Lasy Państwowe.

Na zdjęciach zamieszczonych w poście można zobaczyć pełzającego węża, skrytego wśród liści, co dodatkowo podkreśla jego umiejętność kamuflażu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dwugłowa żmija Russella. Bardzo rzadkie znalezisko w Indiach

Żmija zygzakowata - czy jest się czego obawiać?

Żmija zygzakowata to gatunek, który budzi niepokój głównie z powodu swojej jadowitości. Jednak leśnicy uspokajają – jej ukąszenia rzadko są śmiertelne dla ludzi, zwłaszcza gdy szybko zostanie udzielona odpowiednia pomoc medyczna. Ważne jest zachowanie spokoju i natychmiastowe wezwanie pomocy, jeśli dojdzie do ukąszenia.

Żmija zygzakowata, jak podkreślają specjaliści, unika kontaktu z ludźmi i atakuje jedynie w obronie własnej. W okresie jesiennym, kiedy temperatura spada, może wydawać się mniej aktywna, ale wciąż należy zachować ostrożność, szczególnie podczas spacerów po terenach leśnych.

Post Nadleśnictwa Ciechanów ma na celu przypomnienie o tym, że natura, mimo zbliżającej się zimy, wciąż żyje swoim rytmem. Dlatego warto być świadomym obecności tych niezwykłych zwierząt i unikać sytuacji, które mogłyby doprowadzić do przypadkowych spotkań z nimi.

Charakterystyka i występowanie żmii zygzakowatej w Polsce

Żmiję zygzakowatą można rozpoznać po charakterystycznym zygzakowatym wzorze biegnącym wzdłuż jej grzbietu, który może być czarny, brunatny lub ciemnoszary. Ciało jest masywne, a głowa szeroka i trójkątna. Oczy mają pionowe źrenice, co odróżnia ją od innych węży w Polsce. Długość żmii zazwyczaj wynosi od 60 do 90 cm.

W Polsce żmiję zygzakowatą można spotkać głównie na terenach podmokłych, leśnych, łąkach, w górach i na wrzosowiskach. Najczęściej występuje w górach (np. w Sudetach i Karpatach), ale można ją znaleźć także na nizinach, szczególnie w północnej i wschodniej części kraju.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić