Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego został zaplanowany na 14 maja. Najpewniej nie brakuje takich uczniów, którzy stresują się nadchodzącą weryfikacją wiedzy. Czy potrzebnie? Być może nie.
Obecnie wymagania przed egzaminem ósmoklasisty nie są oparte o podstawę programową kształcenia ogólnego. Przede wszystkim należy się skupić na rozporządzeniu ministra edukacji. To oznacza mniejszą liczbę zadań i usunięcie z egzaminu tych najtrudniejszych poleceń, co jest bez wątpienia fantastyczną informacją dla uczniów.
Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. Dłużej arkusz będą mogły wypełniać m.in. osoby z odpowiednimi zaświadczeniami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmniejszono liczbę zadań w arkuszu egzaminacyjnym. Łącznie będzie ich tylko około 20 i wypracowanie.
Tutaj również mamy dobre wieści, ponieważ nastolatkowie mogą wybrać między rozprawką a opowiadaniem. Napiszą wypracowanie w tej formie, która im bardziej odpowiada - podkreśla "SE".
Egzamin ósmoklasisty. Ile punktów do zdobycia?
W pierwszej części arkusza znajdzie się około 20 zadań opartych na dwóch tekstach. Uczeń może uzyskać 25 punktów, w tym ok. 50 proc. za zadania otwarte.
Co zrobić w przypadku braku wiedzy pozwalającej na wskazanie odpowiedzi na dane pytanie? Można pokusić się o tzw. strzał. W przypadku egzaminu ósmoklasisty nie ma żadnych punktów ujemnych za błędne odpowiedzi, więc można tylko zyskać!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.