Na facebookowym profilu "Borem Lasem Wodą Bagnem" pojawiło się zdjęcie przedstawiające tzw. palce umarlaka. Tajemnicze zjawisko natychmiast wzbudziło zainteresowanie internautów.
Wyobraźcie sobie taką sytuację. Idziecie sami pustą ścieżka przez las, robi się już ciemno i chłodno, a dookoła martwa cisza. Jest już na tyle ciemno, że musicie sobie oświetlić drogę latarką i nagle za swoimi plecami słyszycie odgłos pękającej gałęzi. Instynktownie obracacie się za siebie, kierując światło latarki w miejsce, z którego dobiegł szmer i widzicie.... to, co na zdjęciu - zaczął wpis leśnik.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To jednak wcale nie są "palce umarlaka" w dosłownym znaczeniu – na zdjęciu widzimy owocniki grzyba z rodzaju próchnilec (najprawdopodobniej próchnilca maczugowatego). Jego angielską nazwę "Dead Man's Fingers Fungus" – tłumaczy się jako "palce nieboszczyka".
Czytaj także: Dramatyczny wypadek na Pomorzu. Nie żyją trzy osoby
Gdzie występują próchnilce?
Próchnilce to grzyby saprotroficzne, co oznacza, że odgrywają ważną rolę w ekosystemie leśnym, rozkładając martwe drewno i przyspieszając cykl obiegu materii w naturze. Swoją niszę ekologiczną najczęściej znajdują w wilgotnych lasach liściastych, gdzie zasiedlają stare, martwe drewno, w tym gałęzie i pnie – szczególnie te, które leżą częściowo zakopane pod ściółką, mchem lub nawet pod ziemią.
Dzięki temu ich maczugowate owocniki, w odcieniach szarości lub czerni, wydają się wyrastać wprost z ziemi, przypominając ludzką dłoń. Niezwykły wygląd próchnilców dodatkowo podkreśla białawy nalot na ich owocnikach, który przypomina paznokcie, wzmacniając efekt "palców nieboszczyka" i nadając im tajemniczego, lekko upiornego wyglądu.
Grzyby te bywają fascynującym znaleziskiem dla miłośników przyrody, ale ich surowa, włóknista struktura oraz łykowaty miąższ wykluczają możliwość ich spożywania. Choć wyglądają nietypowo i ciekawie, próchnilce pozostają wyłącznie ozdobą lasu.