W ubiegłym roku wprowadzono zmiany niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. M.in. wprowadzono istotną podwyżkę kwot mandatów karnych.
W art. 145. par. 1 Kodeksu Wykroczeń czytamy, że
"Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych."
Grzywna może zostać nałożona przez policjanta oraz strażnika miejskiego. Ważne jednak, by dysponować dowodem w postaci zdjęcia lub nagrania z chwili podrzucania śmieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Od czasu do czasu każdy z nas chętnie spaceruje po lesie. Widok porzuconych śmieci i rozbitych butelek to niestety częsty widok w polskich lasach. Również w tym przypadku ustawodawca uznał za konieczne podniesienie wysokości kar nakładanych w trybie postępowania mandatowego.
W art. 162. par 1 czytamy, że "kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych."
Natomiast w paragrafie 2: "Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych"
Informacje o nielegalnych wysypiskach śmieci można przekazywać kontaktując się z policją, strażą miejską lub za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.