Badania prowadził międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem Jonathana Brandego z Uniwersytetu Kansas. W czwartek ogłoszono, że w atmosferze TOI-674b znaleziono parę wodną. "Bardzo rzadka" planeta ma krążyć wokół czerwonego karła znajdującego się w odległości mniej więcej 150 lat świetlnych od Ziemi.
Bardzo rzadkie zjawisko. "Rok" na tej planecie trwa zaledwie dwa dni
Jak dotąd nie udało się ustalić, ile pary wodnej zawiera atmosfera planety spoza naszego Układu Słonecznego. Naukowcy oceniają, że samo ciało niebieskie jest ok. 1,3 raza większe od Neptuna. Planeta ma masę 23 razy większą niż Ziemia.
TOI-674b okrąża swoją małą i stosunkowo chłodną gwiazdę po dosyć ciasnej orbicie. "Rok" na planecie trwa mniej niż dwa ziemskie dni. Dla porównania, podróż Neptuna wokół Słońca zajmuje mu 165 lat.
NASA zapowiada, że planeta nazywana "superneptunem" będzie teraz przedmiotem szczegółowych badań. Chociaż w naszej galaktyce odkryto tysiące innych egzoplanet, tak ogromne ciała niebieskie posiadające atmosferę zazwyczaj nie krążą po tak ciasnych orbitach. Johnatan Brande uważa, że TOI-674b powstała najprawdopodobniej gdzieś indziej, a dopiero później trafiła do tego konkretnego układu planetarnego.
Planety wielkości Neptuna i większe rzadko występują tak blisko centrum układów gwiezdnych. Nazywamy to zjawisko Pustynią Neptunową. Taki region jest poddawany silnemu promieniowaniu gwiazdy, co uniemożliwia planetom utrzymanie gazowej atmosfery – podkreśla naukowiec.
Para wodna odkryta na "superneptunie". To dopiero początek badań
TOI-674b została pierwszy raz zaobserwowana w 2021 roku. Planetę zbadano m.in. przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Naukowcy planują przyjrzeć się jej także przy pomocy innego teleskopu wyposażonego w spektrografy, pozwalające obserwować gazy otaczające ciała niebieskie.
Odkrycie pary wodnej w atmosferze planety nie czyni jej potencjalnym kandydatem do zamieszkania. Astrofizycy zaznaczają jednak, że obiekt będzie celem szczegółowych badań. Obserwacja struktury chemicznej jego atmosfery pomóc ma zrozumieć, w jaki sposób powstają i podróżują po wszechświecie różnego rodzaju ciała niebieskie.
Obejrzyj także: Kosmiczna sensacja. Odkryto egzoksiężyc spoza naszego Układu Słonecznego