Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Odkryte na Syberii. Były martwe. Naukowcy podali niewiarygodne wieści

Użytkownikami Facebooka wstrząsnęła informacja, którą podali rosyjscy naukowcy. Z ich relacji tego, co wydarzyło się w laboratorium, wynika, że ożywili martwe od 40 tys. robaki, które zostały odkryte na Syberii. Jaka jest prawda? Sprawa została zweryfikowana ponownie, podaje źródło USA Today.

Odkryte na Syberii. Były martwe. Naukowcy podali niewiarygodne wieści
Zdj. ilustracyjne, które nie przedstawia robaków, jakie odkryto na Syberii; prehistoryczne robaki odżyły? (Getty Images)

Czy rosyjscy naukowcy dokonali niemożliwego? Internauci przecierali oczy ze zdumienia, gdy na Facebooku ukazała im się grafika z robakami, odnalezionymi na Syberii, które rzekomo zostały ożywione - pomimo ich szokującego wieku. Szacuje się bowiem, że zmarzliny miały od 30-40 tys. lat.

Jaka jest jednak prawda? Redakcja USA Today przyjrzała się rewelacjom ze Wschodu. Badania były komentowane przez naukowców, którzy nie byli jego współautorami.

To, co wiadomo, to fakt, że robaki te, to samice i są to dwa gatunki: Panagrolaimus detritophagusPlectus parvus. Nie ma jednak dowodów, że robaki te znajdowały się pod lodem kilkadziesiąt tys. lat...

Naukowcy zwracają uwagę, podaje USA Today, że rosyjscy badacze prawdopodobnie ustalili jedynie wiek... zamrożonej gleby. Jednak nie badano wieku samych robaków. Nie przesiewano także gleby w poszukiwaniu jaj i robaków, które ujawniły się później, co wynika z hipotez komentujących badanie.

Zabrali 1-2 gramy zamrożonej gleby, dodali płynną żywność dla nicieni i ogrzewali ją do temperatury pokojowej przez kilka tygodni. (...) Jest to kluczowe, ponieważ z tego, co mogę powiedzieć czytając ten artykuł, nie mamy dowodów potwierdzających, że nicienie powstały w osadzie i nie są współczesnym zanieczyszczeniem - stwierdziła Jacquelyn Gill, paleoekolog z University of Maine (Twitter).

Tajemnicze robaki z Syberii naprawdę odżyły? Sprawę komentuje współautorka badania

Hipotez prof. Gill nie pozostawiono jednak bez odpowiedzi. Do dyskusji włączyła się Tatiana Vishnivetskaya, mikrobiolog z University of Tennessee - współautorka badania.

Zanieczyszczenie było mało prawdopodobne, ponieważ próbki pochodziły z wiecznej zmarzliny, która jest synkriogenna – gdy zamarznie, akumulacja osadów w niej odbywa się tylko w tym samym czasie - podaje USA Today (jest to parafraza jej wypowiedzi).
Z definicji zakładano, że nicienie zostały zamrożone wraz z odkładaniem się osadów, więc wykorzystaliśmy osady do uzyskania wieku radiowęglowego. (...) Nasz zespół bardzo ostrożnie podchodzi do sterylności i technik aseptycznych, zwłaszcza gdy pobieramy próbki do badań mikrobiologicznych i biologii molekularnej. (...) Jesteśmy prawie pewni, że podczas pobierania próbek nie dochodzi do zanieczyszczenia górną warstwą gleby - brzmi jej odpowiedź, której udzieliła dla VICE.

Jak więc się okazuje, sprawa nie jest prosta i z pewnością wymaga przeanalizowania przez kolejnych naukowców. Dojście do prawdy może jednak być utrudnione, bowiem nie jest pewne, czy istnieją dokumenty, które mogłyby rozstrzygnąć problematyczne kwestie związane z sukcesem rosyjskich badaczy, lub, jak na razie, "rzekomym" sukcesem.

Autor: HNM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić