Niepokojącego odkrycia dokonano przez przypadek w minioną środę 11 stycznia. Na zbiorniku retencyjnym w Żółkiewce w powiecie krasnostawskim dostrzeżono martwe łabędzie. Na miejsce przybyła straż pożarna z łodzią. Strażakom udało się wyłowić z akwenu truchła dwóch ptaków.
Martwe łabędzie w zbiorniku retencyjnym. Co się stało?
O sprawie poinformowano Urząd Gminy. Wójt z kolei powiadomił o sytuacji Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krasnymstawie. Zgodnie z procedurami, ciała ptaków zostały przekazane do analizy. Wyszło na jaw, że jeden z nich był zakażony ptasią grypą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
W obliczu tych ustaleń Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krasnymstawie podjął zdecydowane działania. Objęły one m.in. wyznaczenie obszaru zagrożonego w promieniu 3 kilometrów od miejsca ogniska choroby. Dotyczy to 11 miejscowości, w tym Adamówki, Huty, Rożków, Rożków Kolonii, Średniej Wsi, Woli Żółkiewskiej, Wólki Żółkiewskiej, Zaburza, Żółkwi Kolonii, Żółkwi Wsi i Żółkiewki.
W ramach zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), na wskazanym terenie wprowadzono także obowiązek trzymania drobiu w odosobnieniu i uniemożliwienia mu kontaktu z dzikimi ptakami. Hodowcy otrzymali również nakaz odkażania środków transportu ptaków, mięsa, paszy, ściółki oraz nawozów naturalnych.
W rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krasnymstawie hodowcom zalecono ponadto, by stosowali maty dezynfekcyjne. W przypadku znalezienia martwych ptaków, właściciele gospodarstw powinni bezzwłocznie poinformować o tym lekarza weterynarii.