Nie tylko wykopaliska na powierzchni, ale również badania prowadzone pod wodą są owocne w odkrywanie zabytkowych przedmiotów. Przekonali się o tym pasjonaci archeologii z Piły. Jeden z badaczy to dr Jarosław Rola, który pracuje wraz z zaprzyjaźnionymi wolontariuszami przy rzece Gwda.
Czytaj także: To najbrudniejszy człowiek świata. Nie mył się od 70 lat
To właśnie w tej wielkopolskiej rzece znaleziono przedmiot ze średniowiecza. Poinformowało o tym Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile. Jak piszą jego przedstawiciele, "trwają podwodne archeologiczne penetracje w Gwdzie".
Na filmie zobaczyć można odkrycie dużego fragmentu glinianego naczynia z późnych faz wczesnego średniowiecza – z około XII-XIII w. Doszło do niego na wysokości Motylewa.
To niejedyne odkrycie, którego dokonano tam w ostatnim czasie. - Gwda kryje wiele tajemnic i niespodzianek - informuje muzeum. W tym roku udało się wyłowić również butelkę z pewną zawartością. To najprawdopodobniej międzywojenny lek.
Wśród tegorocznych odkryć znajduje się ciekawostka - butelka apteczna, zapewne z lat trzydziestych XX wieku z doskonale zachowaną zawartością. Są to krople ziołowe - żołądkowe lub nasercowe.
Badania prowadzone były też w 2021 roku, co można wyczytać na Facebooku muzeum. W poszukiwaniach na dnie rzeki pomagają strażacy. Co chwilę wyławiane są stamtąd ciekawe przedmioty, a poszukiwania dokładnie dokumentowane. - W niedzielę 4 lipca 2021 roku przedstawiciele jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwa Wodnego w Pile oraz archeolog z naszego muzeum dr Jarosław Rola przeprowadzili wspólne poszukiwania w Gwdzie - czytamy.
Na dnie rzeki odnaleziono i następnie wydobyto całkowicie zachowany kubek gliniany z przełomu II i I w. p.n.e. oraz nieznacznie uszkodzony dzban gliniany z okresu obejmującego późne średniowiecze i nowożytność.
Czytaj także: Łazik odkrył to na Marsie. Naukowcy zaskoczeni
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.