Okolice Piwnicznej-Zdrój to niezwykle ciekawe zakątki do zwiedzania na turystycznej mapie Polski. Beskid Sądecki i Pieniny są na wyciągnięcie ręki. W sąsiedztwie jest choćby znana miejscowość uzdrowiskowa Krynica-Zdrój czy oferująca piękne widoki Muszyna. Blisko jest także na Słowację, gdzie również atrakcji nie brakuje.
Teren ten to także dzika natura, będąca dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wiadomo jednak, że w czasie pieszych wycieczek trzeba uważać, gdzie się wchodzi, bowiem można natrafić na różne niespodzianki. Nadleśnictwo Piwniczna pokazało w połowie sierpnia niezwykłą "kolekcję" jajek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z jajek wykluły się zaskrońce
W swoim wpisie nadleśnictwo poinformowało, że wspomniane jaka są składane przez zaskrońce.
W lipcu i sierpniu samice zaskrońca składają jaja, wybierając miejsca mocno uwilgotnione jak kompost, gnijące liście, oborniku, torfie, czy luźnej, wilgotnej glebie. Jak podaje literatura, jaj może być do 40. W przypadku złożonych jaj, które przedstawia zdjęcie, jest ich ponad 50 sztuk - czytamy w poście.
Czytaj również: Rodzina spłonęła w aucie. Komunikat policji o kierowcy BMW
Minęło kilka tygodni. Po tym czasie leśnicy postanowili sprawdzić, jak wygląda "jajeczna kolonia". Poniżej można zobaczyć efekty. - Pamiętacie zdjęcie ponad 50 jajeczek zaskrońca? Właśnie nadszedł czas narodzin nowego pokolenia naszego najpospolitszego gada - napisano w poście.
Zaskrońce w Polsce
Widok na pewno przerazi wielu, ale zaskrońca nie powinno się bać, bowiem nie jest on groźny dla człowieka. Jak podają na swojej stronie Lasy Państwowe, zaskroniec jest wężem niejadowitym. Samica może mierzyć 1,5 metra, samiec około 80 cm. Zaskroniec zawdzięcza swą nazwę charakterystycznym żółtym i bardzo wyraźnym plamom "za skroniami".
Zaskrońce żywią się żabami, rybami i małymi gryzoniami, które połykają żywcem. Kiedy coś je atakuje, udają martwego. Wypuszczają nieprzyjemnie pachnącą ciecz chcąc odstraszyć intruza. Wydają też głośne syki. Zaskrońce występują nad brzegami zbiorników wodnych i wilgotnych łąkach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.