Znienawidzony w Polsce owad ma swoje święto. Wiecie na czyją pamiątkę?

Brzęczące, gryzące i natrętne. Właśnie takimi słowami najczęściej określane są komary. Te niewielkie owady są w stanie zepsuć nawet najlepszy dzień i zafundować nieprzespaną noc. Jak się okazuje, znienawidzone przez Polaków stworzenia mają swoje święto.

Znienawidzony w Polsce owad ma swoje święto. Wiecie na czyją pamiątkę?
20 sierpnia jest światowy dzień komarów (Pixabay, nuzree)

Lato w pełni, a to oznacza, że wielu nas z chęcią korzysta z ciepłej pogody i spędza czas na zewnątrz. Niestety trwające w Polsce w ciągu dnia upały, znacząco uniemożliwiają pobyt na świeżym powietrzu, zmuszając tysiące Polaków do wychodzenia dopiero po zmroku. Wtedy jednak narażamy się ukąszenia natrętnych komarów.

W Polsce najpopularniejsze są dwa gatunki: komar brzęczący oraz komar widliszek, jednak tym najbardziej rozpoznawalnym i nielubianym jest komar brzęczący zwany też komarem pospolitym (Culex pipiens). To bardzo szeroko rozpowszechniony na świecie owad. Występuje na wszystkich kontynentach — informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nadleśnictwa.

Jak się okazuje, mimo sporej niechęci ludzi do tych niewielkich owadów, 20 sierpnia po raz kolejny będą obchodzić one swoje święto. Na całym świecie rozpocznie się bowiem Dzień Komara, który ma przypominać istotne dla nauki wydarzenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przeszliśmy się po Zakopanem. Oto hitowe pamiątki ze straganów

Światowy Dzień Komara. Co upamiętnia?

Powodem, dla którego powstał Światowy Dzień Komara, jest jedno z odkryć doktora Ronalda Rossa. Noblista poświęcił swoje życie na badania dotyczące rozwoju malarii. To właśnie on jako pierwszy zdołał odkryć komara, który przenosi tę groźną dla życia i zabijającą rocznie setki tysięcy ludzi chorobę.

Odkrycie to pozwoliło nie tylko skuteczniej walczyć z nią, ale także rozwinąć profilaktykę w tej materii. Dzień komara ma więc na celu poszerzanie świadomości na temat malarii i sposobów jej leczenia.

Obecnie w Polsce nie odnotowano komarów przenoszących tę niebezpieczną chorobę. Jednocześnie zauważalny jest wzrost populacji tych owadów.

Autor: KARO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić