W nadchodzących dniach nekropolie w całym kraju wypełnią się ludźmi. Odwiedzający będą pielęgnować miejsca spoczynku swoich bliskich, zapalać znicze oraz modlić się. Największy ruch na cmentarzach nastąpi 1 i 2 listopada. To właśnie wtedy złodzieje będą czaić się na łatwe okazje.
Czytaj także: Wszystkich Świętych 2024. Tego nie bierz na cmentarz
Kiedy skupiamy się na dotarciu do grobów, łatwo stracić czujność względem osobistych rzeczy. Dla kieszonkowców to prawdziwa gratka. Bezpieczeństwa na cmentarzach będą jednak strzec patrole policji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na cmentarzach pojawią się umundurowani oraz nieumundurowani policjanci, którzy "zapolują" na amatorów cudzego mienia. Ponadto obowiązki stróżów prawa skupią się na kwestiach związanych z ruchem drogowym i dojazdem do nekropolii. Policyjne patrole będą dbały o upłynnienie ruchu, właściwe parkowanie i przestrzeganie zmienionej organizacji ruchu. Policjanci będą reagować na wszelkie naruszenia prawa. Pamiętajmy jednak, że nikt nie zwalnia nas z zachowania szczególnej ostrożności i odpowiedniego zabezpieczania swojej własności. Nie dajmy szansy kieszonkowcom - apeluje w rozmowie z Dziennikiem Łódzkim Dagmara Mościńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Jak nie dać się złodziejom? Kilka podstawowych zasad
Aby nie paść ofiarą złodziei, warto zastosować kilka prostych zasad. Po pierwsze, unikajmy noszenia dużych sum pieniędzy do miejsc pochówku. Co bardziej istotne - nie afiszujmy się publicznie z ich posiadaniem. Przechowujmy gotówkę, karty płatnicze oraz telefony komórkowe w wewnętrznych kieszeniach, a nie w torbach czy plecakach. Zapewnijmy, że wychodząc z samochodu jest on właściwie zamknięty i żadne przedmioty nie są pozostawione na widoku.
Unikajmy pozostawiania w widocznych miejscach w samochodzie zwłaszcza takich rzeczy, jak portfele czy smartfony. Wówczas o wybitą szybę, zwłaszcza po szybko zapadającym zmroku, jest naprawdę nietrudno.
Nie pozostawiajmy torebek, saszetek, telefonów komórkowych na ławkach, nie traćmy ich z oczu, gdyż chwila nieuwagi wystarczy, aby ktoś je zabrał. Nie nośmy portfeli w jednorazowych torebkach, łatwo je przeciąć. Płacąc za zakupy na przycmentarnych straganach róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pamiętajmy, by najpierw schować portfel do torebki i zamknąć ją, a dopiero później zabrać zakupy - doradzają funkcjonariusze.
Jeżeli planujemy dłuższą nieobecność w domu, starannie go zabezpieczmy, odpowiednio zamknijmy drzwi i zabezpieczmy wartościowe przedmioty. Włamywacze często polują na domy osób, które postanowiły wyjechać w rodzinne strony, by odwiedzić groby swoich bliskich.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.