Wygrzewające się w porannym słońcu zaskrońce nie powinny nikogo dziwić. Susza i upały to idealne bowiem warunki do rozwoju gadów.
Takie warunki pogodowe sprzyjają ich metabolizmowi, trybowi życia i rozmnażaniu.
W tej chwili obecność gadów stała się bardziej powszechna właśnie przez wyraźne ocieplenie klimatu. Dla przykładu tak wygląda brzeg Jeziora Zwórzno - zaskrońce wygrzewające się na słońcu - informują pracownicy Nadleśnictwa Lidzbark.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na drugim zdjęciu żmija - na trawie w bezpośrednim sąsiedztwie plaży miejskiej w Lidzbarku. Trzecie zdjęcie - to zaskroniec przy wejściu do budynku naszego nadleśnictwa. Czwarte zdjęcie - zaskroniec na pergoli przy fontannie w nadleśnictwie - dodają.
Leśnicy przypominają jednocześnie, że oczywiście należy zachować ostrożność w przypadku spotkania żmii zygzakowatej, niemniej jednak obecność dużej liczby gadów należy obecnie traktować jako zjawisko całkowicie naturalne.
Czytaj także: Polak poszedł na obiad na Krecie. Aż chwycił za telefon
Jeżeli chodzi o zaskrońca to jest on wężem niejadowitym, o wielkości dochodzącej do 150 cm (samica) i 80 cm (samiec). Jego głowa jest wyraźnie oddzielona od reszty ciała, duża delikatnie grzbietowo spłaszczona. Zaskroniec zawdzięcza swą nazwę charakterystycznym żółtym i bardzo wyraźnym plamom "za skroniami".
Czytaj także: Bunt górali. Ceny w Zakopanem są nie do przyjęcia
Zaskrońce żywią się żabami, rybami i małymi gryzoniami, które połykają bez uprzedniego uśmiercania. Zaatakowany zaskroniec broni się, udając martwego, wypuszcza przy tym nieprzyjemnie pachnącą ciecz, która dodatkowo ma zniechęcić potencjalnego drapieżnika. Wydaje też głośny syk w celu odstraszenia napastnika.
Najczęściej można go spotkać nad brzegami zbiorników wodnych i wilgotnych łąkach. Aktywny w ciągu dnia, rano wygrzewa się na słońcu, później wyrusza na polowanie. Na lądzie szybki i zwinny, w wodzie doskonale pływa i nurkuje.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.