Korea Północna szczyci się swoim wojskiem i uposażeniem militarnym. Prawie 30 proc. populacji jest w aktywnej służbie, rezerwie lub siłach paramilitarnych. Niestety państwa nie stać na utrzymanie tak dużej liczby żołnierzy.
Korea Północna zbiera psie mięso
Żołnierze bardzo często są zdani sami na siebie. Cierpią z powodu niedożywienia i braku odpowiedniej opieki medycznej.
Na początku sierpnia 2023 roku Biuro Generalno-Polityczne Korei Północnej wydało dyrektywę mającą na celu poprawienie warunków bytowych żołnierzy. Aby zapewnić "zdrową żywność" w najgorętsze dni lata, urzędnicy w całym państwie zbierają psie mięso.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Informator Radio Free Asia, który jest powiązany z wojskiem w prowincji North Hamgyong powiedział, że żołnierze mają dostawać gulasz z psa. Nikt jednak nie zapewnił żadnych funduszy.
Dangogi-jang [gulasz z psiego mięsa] został gwarantowanym zdrowym pożywieniem. Trzech urzędników z każdego wydziału jednostki wojskowej zostało poinstruowanych, aby podzielili racje żywnościowe i dostarczali je "codziennie" 60-120 żołnierzom jednostki, ale nigdy nie otrzymali budżetu - przekazał informator.
Według źródła cena psa ważącego 12 kg wynosi na targu 200 tys. wonów (ok. 800 zł). Ale z pensjami w wysokości 2500-7000 wonów (11-31 zł) miesięcznie, urzędnicy nie są w stanie nigdzie kupić wymaganego mięsa.
Czytaj także: Aktor wymazany z serialu. Miał podpaść Kim Dzong Unowi
Funkcjonariusze wojskowi i ich rodziny nie czują się komfortowo, wykonując rozkaz dostarczania żołnierzom "zdrowej żywności". Przygotowanie wszystkiego samemu bez żadnego wsparcia to duży ciężar. Muszą coś sprzedać na targu, za otrzymane pieniądze kupić psa, przerobić psa w domu i nakarmić żołnierzy w wyznaczonym dniu - mówi źródło.
Inne źródło przekazało, że w przeszłości były problemy z dostarczeniem regularnych racji żywnościowych. "Wielu urzędników jest niezadowolonych z tego, że władze przydzielają tego rodzaju zadania, ignorując warunki życia urzędników i ich rodzin" - mówi RFA.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.