To pierwszy przypadek znalezienia siarki na Czerwonej Planecie w czystej, pierwiastkowej postaci. Bo choć naukowcy już wcześniej podejrzewali, że powierzchnia Marsa usiany jest skałami siarkowymi, to jednak brakowało na to bezpośrednich dowodów.
Znalezienie pola kamieni składających się z czystej siarki jest jak znalezienie oazy na pustyni – mówił latem Ashwin Vasavada, naukowiec projektu Curiosity z Jet Propulsion Laboratory należącego do NASA cytowany przez serwis sciencealert.com
A jak powstają wspomniane siarczany? Są to sole, które powstają, gdy siarka, zwykle w formie związków, miesza się z innymi minerałami w wodzie. Kiedy woda odparowuje, minerały mieszają się i wysychają, a w ich miejsce pozostają siarczany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto zauważyć, że siarka jest niezbędnym pierwiastkiem dla wszelkiego życia. Zazwyczaj jest pobierana w formie siarczanów i wykorzystywana do wytwarzania dwóch niezbędnych aminokwasów, których organizmy żywe potrzebują do wytwarzania białek.
Jednak to, co najbardziej zaskoczyło naukowców to fakt, że czysta siarka powstaje wyłącznie w bardzo wąskim zakresie warunków, a takich próżno szukać na terenie Marsa, gdzie dokonał odkrycia łazik Curiosity.
Jednak naukowcy zgodnie podkreślają, że gdyby nie nieoczekiwana zmian trasy łazika i jego kraksa z udziałem feralnej skały, jeszcze długo zajęłoby im odnalezienie źródeł czystej siarki na Marsie.
Teraz badacze skupią się na ustaleniach w jaki sposób, biorąc pod uwagę naszą wiedzę o Marsie, siarka mogła się tam znaleźć.