Wielki Mur Chiński to zabytek klasy zero i jeden z najważniejszych pomników wielkiej cywilizacji Państwa Środka. Gdy wielu ludzi na świecie marzy, by przejść się szczytem budowli i zobaczyć, jak jest wspaniała, dwójka szaleńców koparką uszkodziła zabytek. Do zdarzenia doszło w prowincji Shanxi niedawno, bo pod koniec sierpnia.
Czytaj także: Śmiertelne powodzie w Chinach. Jest kilkadziesiąt ofiar
Jak informuje CNN, 55-letnia kobieta oraz 38-letni mężczyzna koparką wykonali wyrwę w tkance muru, by skrócić swoją codzienną drogę. Zniszczenia naruszyły integralność strukturalną zabytku i według rządowej gazety China Daily "nie można ich będzie naprawić". Zabytek został po prostu w jednym miejscu rozebrany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To szokujące działanie nie pozostało bez konsekwencji. Nie wiadomo na razie, kto zaalarmował władze, ale chińska policja bardzo szybko znalazła winnych i teraz czeka ich zapewne sroga kara. Komentatorzy oceniają, że sprawcy być może nie znali znaczenia historycznego zabytku, ale srogo zapłacą za swój wandalizm.
A media rozpisują się o kolejnym przypadku dewastacji zabytku najwyższej wartości. Nie tak dawno informowano o turyście, który kluczem zniszczył fragment bloku kamiennego w rzymskim Koloseum czy o uszkodzeniu zabytkowej świątyni w Tokio. W Polsce głośnym echem odbiła się bezmyślność turystów, którzy zdewastowali tory prowadzące do Auschwitz.
Widać ciekawość ludzka jest silniejsza niż szacunek dla zabytku i jego historii.
Wielki Mur Chiński został uszkodzony
Chińska policja prowadzi dochodzenie ws. uszkodzenia Wielkiego Muru i zbiera dowody na winę wspomnianej pary. Media w Państwie Środka informują, że zabezpieczono już koparkę, którą posłużyli się sprawcy. Co ciekawe, to nie pierwszy w ostatnich latach incydent dotyczący budowli. Eksperci szacują, że nawet 2/3 długości muru nosi ślady zniszczeń.
Najwcześniejsze fragmenty Wielkiego Muru Chińskiego, rozciągającego się na długości ponad 7000 kilometrów przez niemal całe Chiny, powstały już w III wieku p.n.e. Późniejsze fragmenty dodano w ciągu następnych stuleci, a obecny kształt niezwykłej budowli to efekt prac zleconych przez słynną dynastię Ming w XV wieku.
W 1987 roku Wielki Mur został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wielki Mur to tak naprawdę zbiór różnych systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych zbudowanych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Wielki Mur rozciąga się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan.
Czytaj także: Chińczyk w Tatrach. Byli w szoku, gdy zobaczyli, co robi
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.