Złodzieje zazwyczaj preferują kradzież rzeczy wartościowych, łatwych do upłynnienia. Niekiedy jednak ich łupem padają niecodzienne przedmioty takie jak tory kolejowe czy znaki drogowe. Tak też było niedawno na warszawskiej Pradze, gdzie doszło do kradzieży żeliwnego krasnala.
Jak możemy przeczytać na portalu twoja-praga.pl, kamienica przy ul. Ząbkowskiej 28 to nie tylko lokale mieszkalne i usługowe, lecz także dawna siedziba zakładu grawerskiego. Charakterystycznym elementem tego miejsca były krasnale pełniące rolę odbojów, stając się lokalnym symbolem.
Początkowo umieszczono cztery krasnale. Dwa były przy wejściu od ulicy oraz dwa od strony podwórza. Niestety, niedawno doszło do kradzieży jednego z tych krasnali, co oburzyło mieszkańców. O sytuacji poinformował portal "Twoja Praga".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Dopadli "Dobermana". Krystian G. zatrzymany w Holandii
Ktoś ukradł krasnala. Internauci snują domysły
Kradzież krasnala, który przez lata pełnił funkcję odboju przy kamienicy, wywołała falę komentarzy w internecie. "Na złomie pewnie gdzieś jest", "Może wyjechał na wakacje?", "Wygląda na kradzież. Nie wygląda, jakby założył czapkę niewidkę..." - czytamy w komentarzach.
XXI wiek kamer i świadków brak… przyszedł złodziej, wziął pod pachę odbój i sobie poszedł. A to historia - skomentował internauta.
Warszawiacy pod postem na Facebooku zastanawiają się, po co złodziejowi taki krasnal: "Może ktoś do bogatego mieszkania na dekoracje ukradł", "Moda na gnomy ostatnio", "Tyle czasu nikt nie miał takich pomysłów… a tu proszę".
Czytaj także: Popłoch na plaży w Chorwacji. "Ludzie zaczęli uciekać"
Do czego służą odboje bramne?
Odboje bramne, dawniej funkcjonalne elementy mające chronić ściany budynków przed uszkodzeniami spowodowanymi przez koła pojazdów, dziś często pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Wykonane z żeliwa, często w formie uroczych figur, stanowią nie tylko ozdobę architektoniczną, ale niestety także łatwą pokusę dla złodziei.
Kiedyś ich rola była praktyczna. Zapobiegały zarysowaniom i uszkodzeniom elewacji budynków oraz pomagały w unikaniu zaklinowania się pojazdów o zbyt dużej szerokości.
Jednakże, w miarę upływu czasu i zmian w urbanistyce oraz technologii transportowej, ich rola praktyczna zanikła. Obecnie stanowią element dekoracyjny i często symboliczny. Mimo to, dla złodziei, figurki odlewane z żeliwa wciąż stanowią atrakcyjny cel.