O wsparcie mogą starać się rodzice i opiekunowie prawni dzieci do 20 roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością do 24 roku życia bez względu na osiągane dochody. Świadczenie nie podlega opodatkowaniu, a pieniądze trafiają na rachunek bankowy podany we wniosku.
W sytuacji gdy oboje rodzice opiekują się dzieckiem wniosek powinien złożyć jeden z nich. Jeżeli dziecko mieszka z jednym z rodziców, to składa go ta osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem. Natomiast gdy rodzice sprawują opiekę naprzemienną, każdy z nich może złożyć wniosek o wsparcie w wysokości 150 zł.
Ponadto, jak informuje na swojej stronie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, do złożenia wniosku są uprawnieni:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- opiekunowie faktyczni dziecka, czyli osoby, które opiekują się dzieckiem i złożyli do sądu wniosek o jego adopcję,
- opiekunowie prawni dziecka, czyli osoby, którym sąd powierzył opiekę nad dzieckiem,
- osoby uczące się, czyli pełnoletni uczniowie, którzy nie są na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub mają ustalone alimenty od nich,
- osoby usamodzielniane, czyli osoby, które opuszczają rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną.
Wnioski można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem aplikacji mZUS, portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia i bankowości elektronicznej. Nabór prowadzony jest do 30 listopada. Środki będą wypłacane wyłącznie na wskazany rachunek bankowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.