W niedzielę 21 czerwca weszła w życie ustawa zawierająca w sobie między innymi wzmiankę o dodatku solidarnościowym. Jest on pakietem socjalnym dysponowanym w stronę osób, których sytuacja ekonomiczna pogorszyła się w związku z epidemią koronawirusa. Tym razem dotyczy to wypłaty kwoty 1400 złotych przez maksymalnie trzy miesiące dla pracowników, którzy stracili pracę po 15 marca 2020 roku.
Ile pieniędzy do tej pory wypłacił ZUS? Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska podała konkretną kwotę przeznaczoną na wypłatę świadczeń, a wyniosła do tej pory ona aż 92,4 milionów złotych. Oznacza to, że rozpatrzono już 66 tysięcy wniosków od osób, które straciły pracę w związku z koronawirusem. Są jednak jeszcze te wnioski, które nie zostały rozpatrzone.
Czytaj także: ZUS zapowiada masowe kontrole. Kto może się obawiać?
Dodatek solidarnościowy jest wypłacany w ekspresowym tempie. Staramy się realizować nasze hasło: dziś wniosek jutro wypłata świadczenia. Zrealizowaliśmy 87 procent wniosków - zaznacza prezes ZUS.
Dodatek solidarnościowy. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?
Aby skorzystać z dodatku solidarnościowego, należy spełnić kilka warunków. Przysługuje on w momencie, jeśli:
- mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub jesteś cudzoziemcem w rozumieniu art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19,
- podlegałeś ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku,
- Twój pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał z Tobą umowę o pracę za wypowiedzeniem albo Twoja umowa wygasła po 15 marca 2020 r. z upływem czasu, na który ją zawarłeś,
- nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (z wyjątkiem sytuacji kiedy jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium bądź jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny).
Czytaj także: Miał ponad 70 żon. Jedna z nich opowiedziała o koszmarze
Kiedy i w jaki sposób należy złożyć wniosek?
- Wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć do 31 sierpnia 2020 r.
- Aby otrzymać dodatek solidarnościowy musisz złożyć do ZUS wniosek na formularzu EDS.
- Wniosek możesz przekazać wyłącznie elektronicznie przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.