Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Mateusz Kaluga | 

Zwolnili lekarza, który odmówił badania 23-latka. Chłopak wkrótce zmarł

345

Dyrekcja lęborskiego szpitala rozwiązała kontrakt z lekarzem, któremu rodzice 23-letniego Kordiana zarzucili błędną diagnozę i odmowę badania tomografem komputerowym. Ich zdaniem to przyczyniło się do śmierci chłopaka, który cierpiał na ostre bóle głowy i wymiotował - informuje "Dziennik Bałtycki".

Zwolnili lekarza, który odmówił badania 23-latka. Chłopak wkrótce zmarł
Lekarz z Lęborka stracił pracę, oskarżają go o śmierć dwóch pacjentów (Getty Images, run inc)

Pod koniec kwietnia "Dziennik Bałtycki" informował, że dyrektor lęborskiego szpitala nie widzi przesłanek do zawieszenia bądź wlepienia innej kary lekarzowi z SOR, który badał 23-letniego Kordiana. Tydzień później rozwiązano kontrakt z medykiem.

Po przeprowadzeniu rozmowy z lekarzem, udzielający zamówienia SPSZOZ w Lęborku 29 kwietnia złożył pisemne oświadczenie o rozwiązaniu umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia - powiedziała gazecie Marta Frankowska, dyrektor lęborskiego szpitala.

Dyrektor nie podała szczegółów decyzji szpitala. Odpowiedziała jedynie, że żadna ze stron nie musi uzasadniać swojej decyzji i takie rozwiązanie właśnie wybrano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Weszli do opuszczonego domu. Potężna skala odkrycia służb

Pacjenci skarżyli się na lekarza z Lęborka

W ciągu ostatnich kilku lat na lekarza złożono osiem skarg. Trzy z nich uznano za zasadne, dwukrotnie za takie je uznał Rzecznik Praw Pacjenta, który obecnie bada także najświeższą sprawę, śmierci Kordiana Pikula. To właśnie ten lekarz 20 marca badał 23-letniego Kordiana, którego rodzice przywieźli na lęborski SOR z ostrymi bólami głowy i wymiotami - pisze "Dziennik Bałtycki".

Lekarz uznał, że to zatrucie oraz - jak twierdzą jego rodzice - odmówił wykonania tomografii komputerowej głowy i odesłał chłopaka do domu. Po dwóch godzinach Kordian stracił przytomność a dwie doby później zmarł na Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej szpitala Copernicus w Gdańsku. W jego głowie lekarze stwierdzili torbiel.

Prokuraturę powiadomił szpital Copernicus w Gdańsku i rodzice Kordiana. Sprawa trafiła do Samodzielnego Działu Błędów Medycznych Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Ta sama instytucja bada też sprawę 70-letniego lęborczanina, który zmarł we wrześniu ubiegłego roku. Jego rodzina zarzuca lekarzowi, że podczas wizyty na SOR dwukrotnie nie przyjął go na oddział wewnętrzny szpitala. W obu przypadka trwają postępowania wyjaśniające i nikomu nie postawiono zarzutów. Jednak skarg na lekarza było więcej.

W czerwcu 2022 roku dyrektor operacyjny Falck, firmy zajmującej się transportem medycznym, złożył na niego skargę w której zarzucił niewłaściwą komunikację pomiędzy pełniącym wówczas dyżur lekarzem na SOR-ze a dyspozytorem. Pacjenci wielokrotnie wskazywali, że lekarz jest obcesowy i narusza godność osobistą pacjentów. Dyrekcja przeprowadzała rozmowy dyscyplinujące, jednak nie przynosiły one spodziewanych efektów - zapewnia "Dziennik Bałtycki".
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić