Równonogi (Isopoda) to grupa skorupiaków zamieszkująca głównie dna morskie, choć ich przedstawicieli można również znaleźć w zbiornikach słodkowodnych czy wilgotnych środowiskach lądowych.
Wśród nich szczególne miejsce zajmują olbrzymie równonogi z rodzaju Bathynomus, żyjące w wodach Morza Południowochińskiego.
Przeczytaj też: "Wyrosła" w centrum Zakopanego. Mieszkanka kipiała ze złości
Bathynomus vaderi jest kolejnym, dopiero niedawno odkrytym przedstawicielem tej grupy, który zalicza się do "supergigantów", osiągając długość 32,5 cm i ważąc ponad kilogram.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak podaje "Gazeta Wyborcza", gatunek został znaleziony w pobliżu wietnamskich Wysp Spratly, a naukowcy uważają, że jego występowanie może obejmować także inne rejony tego akwenu.
Badanie rozpoczęło się w marcu 2022 roku, gdy pracownicy Uniwersytetu w Hanoi nabyli kilka okazów olbrzymiego równonoga z lokalnego targu rybnego. Dwa z nich przekazano Peterowi Ng, ekspertowi od skorupiaków z Narodowego Uniwersytetu Singapuru, który od lat zajmuje się badaniem fauny głębinowej Azji.
W analizę zaangażowano również badaczkę Conni M. Sidabalok z Indonezji. Po szczegółowych badaniach w 2023 roku potwierdzono, że Bathynomus vaderi to gatunek dotychczas nieznany nauce.
Wyjątkowy wygląd jego głowy natychmiast przywiódł nam na myśl kultowy hełm Dartha Vadera – wyjaśniają naukowcy.
Morski przysmak i zagrożenia dla głębin
Co ciekawe, równonogi z rodzaju Bathynomus są nie tylko przedmiotem badań naukowych, ale również cenionym przysmakiem w Wietnamie. Jeszcze do niedawna były traktowane jako mało wartościowy "odpad połowowy", ale obecnie stanowią luksusowe owoce morza. Restauracje w dużych miastach Wietnamu oferują je w swoich menu, często określając je jako smaczniejsze od homarów.
Jak informuje "Gazeta Wyborcza", odkrycie Bathynomus vaderi podkreśla jednak znaczenie ochrony głębin oceanicznych. Naukowcy alarmują, że ludzie coraz intensywniej eksploatują te środowiska, co zagraża różnorodności biologicznej i ekosystemom, które nadal są słabo zbadane.
Fakt, że tak duży gatunek jak Bathynomus vaderi przez tyle czasu pozostawał nieznany, wskazuje, jak wiele jeszcze nie wiemy o życiu w głębinach – podsumowują badacze.
Przeczytaj też: Weszli do mieszkania. Szokujący widok. "Zastaliśmy tragedię"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.