Naukowcy z Egiptu zidentyfikowali nowy gatunek czworonożnego wieloryba, który żył około 43 miliony lat temu. Jego pozostałości udało się znaleźć na Pustyni Zachodniej w Egipcie. Jak mówią tamtejsi naukowcy, jego czaszka przypomina czaszkę Anubisa, starożytnego egipskiego boga zmarłych z głową szakala, dlatego został nazwany Phiomicetus anubis.
Ważył 600 kg, miał 3 metry długości
Przodkowie współczesnych wielorybów rozwinęli się ze ssaków podobnych do jeleni, które żyły na lądzie przez 10 milionów lat. Według badań opublikowanych w środę przez brytyjskie czasopismo naukowe "Proceedings of the Royal Society" Phiomicetus anubis ważył około 600 kg i mierzył trzy metry długości. Musiał też mieć mocne szczęki do chwytania zdobyczy. Wieloryb mógł chodzić po lądzie i pływać w wodzie.
Czytaj także: Wynajem mieszkania w Gdańsku - co warto wiedzieć?
Źródło wielu znalezisk
Części szkieletu wieloryba zostały znalezione w egipskiej oazie Fajum i zostały zbadane przez naukowców z Uniwersytetu Mansoura. Obszar ten jest obecnie pustynny, ale kiedyś było tam morze, dlatego archeolodzy uważają, że to miejsce może być źródłem wielu znalezisk.
Phiomicetus anubis jest kluczowym nowym gatunkiem wieloryba i bardzo ważnym odkryciem dla paleontologii egipskiej i afrykańskiej – powiedział w rozmowie z agencją Reuters główny autor badania Abdullah Gohar.
Najwcześniejszy gatunek wieloryba
Chociaż nie jest to pierwszy przypadek odkrycia resztek wieloryba z nogami, naukowcy uważają, że Phiomicetus anubis jest najwcześniejszym gatunkiem wieloryba półwodnego odkrytym w Afryce. Uważa się, że pierwsze osobniki tego gatunku wyewoluowały w Azji Południowej około 50 milionów lat temu.
W 2011 roku zespół paleontologów z Peru odkrył resztki wieloryba sprzed 43 milionów lat z czterema nogami, płetwiastymi stopami i kopytami.