Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Magdalena Kowalska-Kotwica | 

5-letnia Zahra i jej przejmujące spojrzenie na zdjęciu roku. "Te oczy patrzą na pana, panie Kaczyński"

341

Dwa warkocze spięte różowymi gumkami, rozwiana grzywka i te oczy. Wielkie, patrzące tak przejmująco. Portret 5-letniej Zahry został wybrany zdjęciem roku. Konkurs co roku organizuje niemiecki UNICEF. Tym razem wybór organizacji odbił się szerokim echem również w Polsce.

Portret Zahry, fot. Muhammed Muheisen
Portret Zahry, fot. Muhammed Muheisen (unicef.de)

W 2015 r. Rodzice Zahry opuścili Syrię. Uciekli przed wojną w z nią i siedmiorgiem innych dzieci. Od tego czasu mieszkają w namiocie. Ojciec dziewczynki, który pracował jako taksówkarz i rolnik, szuka pracy na polach w Dolinie Jordanu. Dzieci nie mają szans na uczęszczanie do szkoły.

Co ciekawe wybór niemieckiego UNICEF-u jest głośno dyskutowany w Polsce, głównie za sprawą Adriana Zandberga z partii Razem. Zandberg udostępnił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie dziewczynki wraz ze swoim apelem do liderów partii obecnych w parlamencie. "Te oczy patrzą na pana, panie Jarosławie Kaczyński. I na pana, panie Paweł Kukiz" – zaczął swój apel Zandberg. "Nagonka na ofiary wojny, na kobiety i dzieci, którą rozpętaliście dwa lata temu, to była zwykła podłość. W swoich kłamstwach nie cofnęliście się przed niczym. Polacy usłyszeli teksty rodem z hitlerowskich broszurek o 'zawszonych Żydach'" – napisał Zandberg.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Polityk nawiązał też do rozpoczynających się właśnie Świąt Bożego Narodzenia i katolickiej tradycji. "Już za chwilę, panowie, będziecie przy wigilijnym stole dzielić się opłatkiem. Uważacie się za chrześcijan, więc może przeczytacie ustęp z Biblii o rodzinie Jezusa, która uciekała przed Herodem. Mam nadzieję, że stanie wam wtedy przed oczami twarz tej dziewczynki" – podsumował polityk.

Słowa Zandberga doczekały się wielu komentarzy. Do apelu polityka odniósł się również Rafał Ziemkiewicz. "A Panu, 'socjalisto-chloroformisto', ilekroć spróbujesz Pan jeść, niech stają przed oczami te dzieci. Albo się Pan odchudzisz, albo oduczysz taniej demagogii – jedno i drugie wyjdzie tylko na dobre" – ocenił publicysta.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zahrę sfotografował Muhammed Muheisen, dwukrotny laureat nagrody Pulitzera. Od dekady dokumentuje losy emigrantów z całego świata. Kryzysy humanitarne nie są dla niego niczym nowym. Napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie obserwował nie raz, robiąc zdjęcia dla agencji AP. Ale jak mówi, twarz i oczy Zahry stały się dla niego symbolem – cichego smutku najbardziej niewinnych ofiar wojny, przesiedlenia i wygnania. Po doświadczeniu przemocy dzieci te początkowo nie mają nic do roboty, ich życie wypełniają bezradność i niedowierzanie. Jak mówi Muheisen, twarz Zahry obrazuje utracone na zawsze dzieciństwo.

Zobacz także: Zobacz też: Polacy pomagają dzieciom syryjskim przetrwać zimę w Libanie
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić