Właśnie rozpoczął się sezon na czereśnie. Te przepyszne, letnie owoce dojrzewają teraz w najlepsze. Szczęściarze mogą zacząć zrywać je z drzew we własnych przydomowych ogródkach, a inni kupować je w sklepach spożywczych. Niestety ich ceny, podobnie jak w zeszłym roku, nie należą do niskich. Warto zatem wiedzieć, że drogocennych czereśni wcale nie należy wyrzucać, jeśli zauważy się, że są robaczywe.
Robaczywe czereśnie – czy są jadalne?
Oczywiście w owocach pryskanych środkami owadobójczymi nie znajdziemy robaków. Jednak te, które pochodzą z ekologicznych bądź własnych, domowych upraw, mogą już takowe posiadać. W czereśniach znajdziemy najczęściej larwy muchówki, które mają około 4 mm i uwielbiają buszować w soczystych, dojrzałych owocach.
Warto zaznaczyć, że jeśli zjemy je wraz z robakami, to nic nam się nie stanie. Odchody larwy muchówki nie są w żaden sposób szkodliwe dla organizmu człowieka. Jednak po czasie nagryzione przez robaki czereśnie zaczynają psuć się i gnić. Takie egzemplarze oczywiście nie nadają się już do spożycia.
Jak skutecznie pozbyć się robaków z czereśni?
Niektórzy jednak mogą brzydzić się zjadania robaczywych owoców. To nic straconego. Istnieje bowiem prosty trik, dzięki któremu szybko pozbędziemy się szkodników z czereśni. Larwy muchówki do życia potrzebują powietrza atmosferycznego. Wystarczy zatem, że zanurzymy czereśnie w misce z wodą i odczekamy kilka minut. Robaki, nie mając jak oddychać, bardzo szybko opuszczą słodkie owoce. A nam pozostaje tylko wylać wodę, opłukać czereśnie i cieszyć się tym letnim smakołykiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.