Biały nalot na ziemi w doniczce nie zawsze świadczy o pleśni. To może być choroba grzybicza, zbyt duża ilość nawozu lub nieodpowiednia woda. Wiele z tych problemów można łatwo wyeliminować. Wystarczy kilka trików.
Biały nalot w doniczkach
Kiedy w ziemi pojawi się biały nalot, zaczynamy myśleć o pleśni. Ta jest dość powszechnym zjawiskiem i powstaje, chociażby przez zbyt dużą wilgotność powietrza. Często pojawia się w mieszkaniach, które nie są wietrzone.
Aby pozbyć się pleśni wystarczy przesadzić kwiatek. Z większym lub nawracającym problem poradzą sobie domowe przyprawy takie jak tymianek, rozmaryn, oregano oraz czosnek. Mogą zostać użyte sproszkowane lub w formie olejku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto również zainteresować się zastosowaniem wyciągów i olejków z takich roślin jak tymianek, rozmaryn, oregano oraz czosnek. Dowiedziono, że te rośliny-przyprawy skutecznie ograniczają rozwój mikroskopijnych grzybów. Sporządzonym naparem lub roztworem z dodatkiem olejku spryskujemy podłoże co kilka dni, do ustąpienia objawów — wyjaśnił dla Onetu dr inż. Wojciech Słomka.
Nie zawsze jednak biały nalot jest pleśnią i wtedy trzeba zastosować inne metody. Nalot może być efektem zbyt częstego nawożenia roślin lub podlewania ich twardą wodą.
Nalot powstały z twardej wody to wykwity solne. Związki mineralne krystalizują się na powierzchni wody w postaci białego osadu i często jest to problem wyłącznie estetyczny. Jednak niektóre rośliny, w tym storczyki, które wymagają podłoża o kwaśnym pH mogą obumierać.
Przed wlaniem do doniczki wodę należy zmiękczyć. Warto zainwestować w dobry filtr lub zmiękczacz wody, który powinien rozwiązać problem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.