Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Biały nalot w doniczce? Te triki pozwolą zapomnieć o problemie

0

Nie musisz się obawiać, jeśli na twojej roślinie doniczkowej zauważysz biały nalot. Niekoniecznie jest to pleśń. Można temu problemowi skutecznie zaradzić, stosując kilka prostych metod. Zobacz, co możesz zrobić.

Biały nalot w doniczce? Te triki pozwolą zapomnieć o problemie
Biały nalot na doniczkach nie musi być pleśnią. (Genialne)

Biały nalot na powierzchni ziemi w doniczce nie zawsze jest oznaką pleśni. Może to być także choroba grzybicza, nadmierne użycie nawozu albo niewłaściwa woda. To jednak nie jest problem, którego nie da się zwalczyć. Wiele z tych przypadłości można łatwo rozwiązać dzięki kilku trikom.

Biały nalot w doniczkach - jak się go pozbyć?

Gdy zauważamy biały nalot na ziemi, często podejrzewamy pleśń. Ta jest dosyć częstym problemem, który może wynikać ze zbyt dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza tych, które rzadko są przewietrzane. Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Domowe sposoby na wełnowce. Proste triki, dzięki którym usuniesz szkodniki z roślin

Aby zwalczyć pleśń, wystarczy przesadzić roślinę. To jednak nie jedyne skuteczne rozwiązanie. W przypadku większych lub nawracających problemów można sięgnąć po domowe przyprawy, takie jak tymianek, rozmaryn, oregano czy czosnek. Te składniki można stosować w formie sproszkowanej albo jako olejek.

Co ciekawe, bardzo skutecznym narzędziem w walce z białym nalotem jest cynamon. Ma on właściwości zarówno przeciwbakteryjne, jak i przeciwgrzybicze. Warto stosować go w wersji sproszkowanej, a posypywanie roślin tą przyprawą powinno odbywać się regularnie, w odstępach co dwa tygodnie.

Warto również zainteresować się zastosowaniem wyciągów i olejków z takich roślin jak tymianek, rozmaryn, oregano oraz czosnek. Dowiedziono, że te rośliny-przyprawy skutecznie ograniczają rozwój mikroskopijnych grzybów. Sporządzonym naparem lub roztworem z dodatkiem olejku spryskujemy podłoże co kilka dni, do ustąpienia objawów — wyjaśnił dr inż. Wojciech Słomka w rozmowie z Onetem.

Jednak biały nalot nie zawsze oznacza obecność pleśni, więc czasem potrzebne są inne podejścia. Problemy często wynikają z niewłaściwej opieki nad roślinami. Nalot może pojawić się przez zbyt częste nawożenie roślin albo podlewanie twardą wodą.

Zmiękczenie wody może pomóc

Biały osad powstały z twardej wody to wykwity solne. Związki mineralne krystalizują się na powierzchni jako biały osad, co bywa głównie problemem estetycznym. W większości przypadków nie wpływa on na kondycję kwiatów. Jednak niektóre rośliny, takie jak storczyki, które preferują kwaśne podłoże, mogą na tym ucierpieć.

Przed nawodnieniem roślin warto więc zmiękczyć wodę. Inwestycja w dobry filtr lub zmiękczacz wody może skutecznie rozwiązać problem. Co ważne, nie jest to zbyt duży wydatek.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Mają polskie korzenie. Będą kanonizowani. Papież podjął decyzję
Tajemnicze symbole na drzewach w Skandynawii. Kryją mroczną przeszłość
Rosjanie pokazali cel ataku jądrowego w Polsce. Gen. Polko: Sieją strach
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
TVN odwoła się od kary KRRiT. "To godzi w wolność słowa"
Leśnicy przeszukują lasy. Chodzi o groźne szkodniki
Jak zrobić czarny czosnek? Przepis na niezwykły dodatek do dań
Tak odstraszysz gołębie z balkonu. Prosty i skuteczny sposób
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić