Bób należy do rodziny roślin strączkowych i zawiera cały wachlarz witamin - A, C, B6 oraz jest źródłem wielu minerałów - cynku, potasu, magnezu, wapnia, żelaza. Bób posiada również duże ilości błonnika, dlatego poprawia trawienie i ogólne funkcjonowanie układu pokarmowego.
W związku z tym warto włączyć go w nasze wakacyjne menu i dodawać np. do makaronu lub jeść tylko polany odrobiną roztopionego masła.
Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo przygotować bób oraz jak go jeść. Czy można jeść bób ze skórką? Odpowiedź jest prosta – skórka bobu nie zaszkodzi naszemu organizmowi, jeśli będzie to młody bób. W przypadku starych ziaren skórka jest zazwyczaj ciężkostrawna. Warto wiedzieć, że skórka bobu nie ma zbyt wielu wartości odżywczych, dlatego nie musimy martwić się, że posiłek będzie mniej zdrowy, gdy je wyrzucimy.
Odróżnienie młodego bobu od starego jest stosunkowo proste. Świeży bób ma kolor jasnozielony lub beżowy oraz jest pozbawiony plam. Ponadto jego zapach jest neutralny. Jeśli mamy możliwość otworzyć torebkę, to warto sprawdzić zapach. Dodatkowo po ugotowaniu skórka młodego bobu jest delikatna i odchodzi sama po delikatnym naciśnięciu.
Przygotowanie bobu również nie powinno sprawić nikomu większych problemów. Wrzuć nasiona do gotującej się i osolonej wody. Młode nasiona gotuj ok. 10 minut. Jeśli chcesz wykorzystać bób np. do sosów czy makaronów, to gotuj go 20-25 minut.
Podczas gotowania wiele osób popełnia błąd, który później skutkuje wzdęciami. Aby ich uniknąć, należy zalać nasiona wrzątkiem i odstawić na godzinę. Później wylać wodę, nalać zimnej do garnka z bobem i dopiero wtedy zagotować.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.