Co powoduje zapach stęchlizny w pralce?
Pralka to sprzęt, który powinien sprawiać, że nasze ubrania pachną świeżo i przyjemnie. Jeśli po przyłożeniu nosa do wyjętego z bębna prania, odrzuca nas zapach stęchlizny, coś musi być nie tak. Najczęściej winowajcy kryją się za gumową uszczelką, która najczęściej zabezpiecza drzwi pralki. Pomiędzy gromadzą się strzępy materiału, bród, paprochy, a także resztki detergentów oraz wilgoć. Ta mieszanka tworzy idealne środowisko do rozwoju pleśni. Jak usunąć brzydki zapach z pralki?
Czytaj także: Pralka będzie jak nowa. Mało kto zna ten genialny trik
Brzydki zapach z pralki - domowe sposoby
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu świeżo wypranych ubrań? Nie ma konieczności kupowania specjalistycznych środków do czyszczenia. Zacznij od sprawdzonych domowych sposobów. Aby wyczyścić i odświeżyć pralkę, użyj sody oczyszczonej. Ten niepozorny proszek pochłania nieprzyjemne zapachy. Umieszcza się go w lodówce, by pozbyć się drażniących zapachów jedzenia. W pralce zadziała podobnie.
Porcję sody wsyp do dozownika na proszek i płyn do płukania. Włącz program prania o wysokiej temperaturze wody. Bęben powinien być pusty. Inny sposób to przygotowanie roztworu zimnej wody i sody oczyszczonej. Zanurz w nim dwa ręczniki i pozostaw tak na godzinę. Następnie wyciśnij z nich nadmiar wody i włóż do pralki.
Aby mieć pewność, że nasz sposób zadziała, możesz wykorzystać ocet. To środek czyszczący, który dodatkowo niweluje nieprzyjemne zapachy. Co należy zrobić? Przetrzyj uszczelkę pralki rozcieńczonym octem. Do szufladki na detergent wlej rozcieńczony ocet (jeśli nie ma tam sody oczyszczonej). Możesz też wlać odrobinę octu bezpośrednio do bębna. Wybierz jeden z trybów z wyższą temperaturą wody i puść pranie. W pralce nie powinno być ubrań.
Po skończonej pracy przetrzyj uszczelkę wilgotnym ręcznikiem. Warto wspomnieć, że zarówno soda, jak i ocet są bezpiecznymi środkami i nie szkodzą pralce. Takimi sposobami czyszczenie dokona się samo i bez pomocy specjalnych środków przeznaczonych do czyszczenia.