Czytaj także: To pierwszy objaw zawału serca. Zwróć uwagę na stopy
Pokaż swoją stopę, a powiem ci, kim jesteś. Tak mogłaby brzmieć parafraza popularnego powiedzenia w ustach podologów, czyli specjalistów od stóp. Bo okazuje się, że nasze stopy, ich kształt, długość palców i ułożenie mówią wiele nie tylko na temat stanu naszego zdrowia, ale i nas samych.
Stopa egipska to najczęściej występujący kształt w ludzkiej populacji. Układ palców, gdzie dominuje największy paluch, a kolejne stopniowo są od niego coraz niższe, posiada około 50 do 70 procent ludzi na świecie.
Osoby o egipskim kształcie stopy charakteryzuje zmienność nastrojów, ale i tajemniczość. Często reagują zbytnią wrażliwością, bywają niedostępne i chaotyczne, lubią też marzyć.
Osoby o kształcie stopy, określanym jako rzymski, bywają kłótliwe i impulsywne. Lubią zwiedzać świat, cechuje je ogromna ciekawość. Ich stopy, ze względu na swój kształt wydają się duże i mocne. Charakterystyczna dla nich jest niemalże kwadratowe ułożenie, w którym palce od największego do trzeciego są równej długości, a dwa ostatnie nieco krótsze. To najrzadziej spotykany u ludzi kształt stopy. Ma go zaledwie 10 procent populacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stopa grecka. Krok w stronę antycznej arystokracji
Za grecki typ stopy, uważany jest układ, w którym drugi w kolejności palec przewyższa pozostałe. Palec ten, nazywany jest palcem Mortona, a osoby o takiej budowie stopy w starożytności uważane były za niezwykle inteligentne i według antycznych podań wywodziły się z arystokratycznych rodów.
Osoby posiadające "palec Mortona" mają władcze skłonności i trudno im skupić się na jednej rzeczy. Są jednak lubiane, ze względu na zaraźliwy optymizm. Statystycznie osób o greckiej budowie stóp jest około 20 procent.
Ale to nie jedyne, co możemy wyczytać z kształtu naszych stóp. Jak podkreśla Anna Motyl - Kluf, podolożka:
Stopa jest mechanizmem niezwykle precyzyjnym i złożonym. Na tej małej powierzchni znajduje się jedna czwarta wszystkich kości człowieka. Wady w budowie stóp mogą powodować dolegliwości, których czasami w ogóle nie wiążemy ze stopami: bóle kręgosłupa, głowy, kolan, a nawet stawu skroniowo - żuchwowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.