Małżeństwo chciało nazwać swojego synka Jezus
Przed rodzicami nowonarodzonego dziecka stoi wiele wyzwań i decyzji do podjęcia - m.in. wybór imienia dla swojej pociechy. Większość osób wciąż preferuje bardziej klasyczne imiona, jednak coraz częściej zdarzają się również tacy, którzy stawiają na bardziej oryginalne pomysły w tej kwestii.
Szeregi drugiej grupy zasiliło pewne małżeństwo z Polski, które postanowiło nadać swojemu synowi imię Jezus. Jakie zdanie na ten temat mają eksperci z Rady Języka Polskiego?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Para zwróciła się o poradę do Rady Języka Polskiego. Jaką odpowiedź otrzymała?
W związku z dezaprobatą pracownika Urzędu Stanu Cywilnego, małżeństwo zwróciło się z pytaniem, czy mogą nazwać swoje dziecko Jezus do Rady Języka Polskiego.
- Nie jesteśmy katolikami, lecz to imię wiele dla nas znaczy i bardzo chcielibyśmy nazwać tak syna. Jednakże urzędnik z urzędu stanu cywilnego po usłyszeniu naszego pomysłu od razu zgłosił sprzeciw i zarzekł się, że bez opinii Rady Języka Polskiego nie będzie mógł przyjąć tego imienia - wyjaśniło małżeństwo.
Odpowiedzi udzielił im ekspert prof. dr hab. Walery Pisarek. W pierwszej kolejności wyjaśnił, że o przyjęciu oświadczenia o wyborze imienia lub jego odrzuceniu decyduje kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. W przypadku wątpliwości może on rzecz jasna zwrócić się do Rady Języka Polskiego, jednak jej opinia nie będzie dla niego wiążąca.
- Ze swej strony radzę, by Państwo przed wystąpieniem z wnioskiem do USC zapoznali się z licznymi wypowiedziami na forach internetowych o ewentualnych następstwach nadania w Polsce dziecku imienia Jezus. Tych sądów nie może zlekceważyć żaden odpowiedzialny opiniodawca - objaśnił prof. dr hab. Walery Pisarek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.