Jamala, Dżasmina, Bibianna, Radochna to tylko niektóre najrzadsze imiona dla dziewczynek w Polsce. Brzmią egzotycznie i oryginalnie, ale instytucje takie jak Rada Języka Polskiego czy Urząd Stanu Cywilnego nie miały nic przeciwko, by je potwierdzić i wpisać do dokumentów. Inny los spotkał Basię.
Tego imienia nie nadasz swojemu dziecku. Urząd Stanu Cywilnego go nie przyjmie
Jak wygląda nadawanie imion w Polsce? Rodzice muszą liczyć się z tym, że Urząd Stanu Cywilnego może odmówić im nadania imienia, które nie spełnia zasad. Może się to zdarzyć, kiedy imię jest śmieszne, nieprzyzwoite, w zdrobniałej formie albo takie, które nie pozwala odróżnić płci dziecka. Niezadowoleni z decyzji rodzice mogą zwrócić się o opinię do Rady Języka Polskiego, jednak to Urząd ma ostateczne zdanie.
Pewni rodzice skorzystali z takiej możliwości i zgłosili się do Rady Języka Polskiego, gdy Urząd Stanu Cywilnego odmówił im nadania dziecku imię Basia. Powód był prozaiczny - Basia jest zdrobnieniem od imienia Barbara. Nie może więc funkcjonować jako osobne imię. Podobnie jest np. z imieniem Majka. Jest to zdrobnienie od imienia Maja, tak więc nie może widnieć na dokumentach.
Rada Języka Polskiego podtrzymała decyzję urzędników. Rodzice, wybierając imię dla swojego dziecka, złamali jedno z obowiązujących zasadach, czyli wybrali imię w zdrobniałej formie. Poradzono więc trzymać się kluczowych wytycznych przy wyborze imienia dla córki.
Pochodzenie imienia Barbara
Basia, Basieńka, Barburka, Barbarelka - to tylko niektóre zdrobnienia imienia Barbara. Osoby tak nazwane z pewnością słyszą częściej zdrobnienia niż pełnobrzmiącą formę swojego imienia. Nie zmienia to jednak faktu, że w dokumentach musi być ostatecznie "Barbara".
Barbara jest to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Łaciński odpowiednik w rodzaju żeńskim brzmi: barbara, czyli barbarzynka, cudzoziemka. W Polskich kronikach imię Barbara pojawiło się w XIV wieku. Ma więc długą tradycję na naszych ziemiach. Tylko w 2021 roku imię Barbara zyskało 1166 dziewczynek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.