Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Najczęstszy błąd. Nie rób tego przy podcinaniu żywopłotu

3

Żywopłot to gęste, zielone i naturalne ogrodzenie. Jest ekologiczne, chroni przed kurzem, czasami wycisza przestrzeń od gwaru i rozmów sąsiadów. Żywopłoty dzielą się na formowane i nieformowane. Warto wiedzieć kiedy i jak je przycinać, aby nie zaszkodzić roślinie, ale ją wzmocnić i sprawić, że będzie się pięknie rozrastała, w pożądany przez nas sposób.

Najczęstszy błąd. Nie rób tego przy podcinaniu żywopłotu
(Getty Images)

Żywopłoty formowane wymagają regularnego cięcia zarówno pędów roślin, jak i ich wierzchołków. W przypadku żywopłotów nieformowanych rośliny rosną swobodnie i zachowują swój naturalny pokrój.

Ekologiczne ogrodzenie działki

Żywopłot to nic innego, jak naturalne ogrodzenie. Ta gęsta ściana liści chroni nie tylko przed wzrokiem sąsiadów, ale też przed hałasem. Aby żywopłot spełniać swoją rolę, należy go regularnie przycinać, by było odpowiedniej gęstości i wysokości. Jak to robić, by zielone ogrodzenie zachwycająco się prezentowało? Trzeba wiedzieć, że rośliny przycina się w zależności od pory roku. Są rośliny, których cięcia można wykonywać wiosną lub latem, są też rośliny, które mogą być przycinane kilka razy w roku.

Błędy podczas cięcia żywopłotów

Szczególnie młode, nowo posadzone rośliny, potrzebują cięcia, ponieważ dzięki niemu lepiej się rozkrzewiają i zagęszczają. Brak cięcia roślin za młodu skutkuje tym, że są one rzadkie w dolnych partiach, tym samym nieatrakcyjnie wyglądają. Popularną rośliną liściastą, chętnie i często wybierają na żywopłoty, jest bukszpan. Obecnie mniej osób sięga po bukszpan ze względu na atakującą go ćmę bukszpanową.

Mimo tego, jeżeli twój żywopłot jest stworzony z bukszpanu, należy go przycinać w czerwcu. Jeśli żywopłot tego wymaga, to w końcu lata można jeszcze delikatnie skorygować jego formę. Bukszpan najlepiej przycinać w pochmurne dni, dzięki czemu rany po cięciu szybciej się zabliźniają. Należy jednak pamiętać, aby nie ciąć bukszpanu w czasie deszczu, bo może to osłabić roślinę.

W piękne, słoneczne dni można za to ciąć żywopłoty z: grabu, klonu czy brzozy. Jeżeli nie zastosujemy się do tej rady i przytniemy roślinę poza sezonem letnim, możemy ją uszkodzić. Zacznie obficie wydzielać soki z miejsc zranienia, przez co rośliny są osłabione, a miejsca cięcia trudniej się zabliźniają.

Co jeszcze jest ważne podczas cięcia?

Ważne, aby do cięcia używać ostrych sekatorów lub nożyc i przeznaczonych do odpowiedniej grubości ciętych pędów. Słabe narzędzia nie tylko utrudnią pracę, ale spowodują, że roślina może zostać uszkodzona. Może to doprowadzić do rozwoju choroby.

Warto także odkażać (np. spirytusem) powierzchnie tnące narzędzi przed i po cięciu, aby zapobiec przenoszeniu patogenów między roślinami. Dobrym terminem na przegląd i konserwację narzędzi jest okres zimy, kiedy w ogrodzie nie ma zbyt wiele prac.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Zobacz także: Bolesław Piecha spytany o szczepienia przeciw COVID-19 dla kobiet w ciąży. "Nie chcę rekomendować"
Autor: APS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić