Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Ciekawa iluzja optyczna! Twój mózg też dał się nabrać?

0

Czy każda rzecz, którą widzimy jest prawdziwa? Okazuje się, że nie. Doskonały przykład to iluzja optyczna stworzona przez japońskiego psychologa oraz artystę Akiyoshi Kitaokę. W trakcie, gdy kwadrat przesuwa się po pastelowych odcieniach tła, wydaje nam się, że jego kolor również się zmienia. Nic bardziej mylnego. Fizycznie bowiem nie zachodzi żadna zmiana barwy. Dlaczego tak się dzieje?

Ciekawa iluzja optyczna! Twój mózg też dał się nabrać?
A Ty co widzisz? (Twitter, @AkiyoshiKitaoka)

Kitaoka co jakiś czas publikuje nowe treści w swoich mediach społecznościowych. W jednym z postów zamieścił intrygujący film z ruszającym się kwadratem po pastelowym tle. To najzwyklejsza w świecie iluzja optyczna. Opatrzył go opisem: "poruszający się kwadrat wydaje się zmieniać kolor, chociaż kolor jest stały". Internauci przecierali oczy ze zdumienia. Co jest tego powodem? Dlaczego tak się dzieje?

Ruch oraz nagromadzone kolory (przez jakie przechodzi figura) oszukują nasz mózg. Oglądając wideo, wydaje się, że obiekt, który zmienia położenie, zmienia też barwę. W rzeczywistości różowy jest prawdziwym i jedynym jego kolorem, bez względu na położenie kwadratu. Jedyne co, to tylko to, że dzięki turkusowemu ruchoma figura bardziej się odznacza, niż na tle z tej samej palety barw.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak cytuje "The Sun" jeden z reporterów Vox stwierdził: Możesz spojrzeć na tę iluzję i poczuć, że twój mózg jest zepsuty (tak zrobiłem, kiedy zobaczyłem to po raz pierwszy)". Dalej wyjaśnił: "Nie, nie jest. To po prostu pokazuje, że nasze postrzeganie koloru nie jest absolutne".

Oto iluzja optyczna. Co widzisz na obrazku?

Iluzja działa, bo nasz mózg używa otaczających kolorów, by przyjąć założenie dotyczące koloru poruszającego się obiektu. Co ciekawe, mózg odfiltrowuje rzecz taką jak kolor światła i robi to bez naszej wiedzy.

Pamiętajmy! Poszczególne osoby mogą inaczej filtrować kolory. To z kolei jest w stanie doprowadzić do tego, że niektórzy ludzie zobaczą odmienne barwy i złudzenia. Dobrym przykładem iluzji optycznej, która wywołała istną burzę w Internecie, a także podzieliła użytkowników była pewna sukienka (2015 rok). Sprzeczano się, czy ma kolor niebiesko - czarny, a może biało – złoty.

Autor: PŁA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić