"Jaki ładny piesek" - takie słowa słyszeliśmy wokół siebie już nie jeden raz, niezależnie od tego, czy sami posiadamy psa. Wiele osób, widząc zwierzaka, bez zastanowienia podbiega do niego i chce pogłaskać. Takie zachowanie może zakończyć się jednak bardzo poważnie (nawet tragedią), bo zwierzę może czuć się wtedy zagrożone.
Co oznacza żółta wstążka u psa?
Warto więc spojrzeć najpierw na to, czy pies posiada przywiązaną żółtą wstążkę, np. do smyczy. To ona jest znakiem ostrzegawczym przed tym, że zwierzę źle się czuje w towarzystwie obcych ludzi lub zwierząt. W tak bliskim kontakcie jest zestresowane i czuje ogromny lęk. Żółta wstążka/kokarda może być przypięta także, kiedy pies jest już starszy, schorowany lub jest tuż po zabiegu/operacji i przebywa na rekonwalescencji.
Zobacz także: Pies-gigant może przerażać. Oto jak reaguje na dzieci
Dlaczego właściciele powinni przywiązywać żółtą wstążkę?
Choć przywiązanie żółtej wstążki jest krokiem jak najbardziej właściwym, specjaliści podkreślają, że nie może być to wymówką, aby nie rozwiązywać problemów z psem.
Przyczepienie psu żółtej wstążeczki nie może być wymówką w celu uniknięcia treningu lub pracy terapeutycznej nad rozwiązaniem problemów zwierzęcia. Nie jest też przyznaniem się do winy lub porażki, gdyż istnieje wiele powodów takiego oznakowania psa. Żółta wstążeczka jest informacją, że pracujemy nad rozwiązaniem problemów, jakie pies ma z akceptacją ludzi lub psów w swojej przestrzeni prywatnej i że bierzemy pełną odpowiedzialność za zachowania naszego psa - powiedział w rozmowie z Wroclaw.pl Marcin Wierzba, specjalista ds. ochrony zwierząt domowych.
Z tego względu powstał także program "Żółta wstążka dla psa", czyli międzynarodowy ruch na rzecz właścicieli psów, których zwierzaki potrzebują większej przestrzeni i czasu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.