Gaik to ludowe święto słowiańskie poświęcone witaniu wiosny, a polegające na obchodzeniu wsi z różnymi ozdobionymi roślinami - na przykład gałązkami lub małymi drzewkami.
Jest również znane pod takimi nazwami jak gaj, maj, maik, sad, nowe lato czy turzyce. Obrzęd wywodzi się najprawdopodobniej od pogańskiego obyczaju "gajenia", czyli wyodrębniania części obszaru leśnego na tzw. "święty gaj".
Jak przypomina portal Interia, "święto Gaik obchodzone było następnego dnia po paleniu lub topieniu Marzanny. Do wsi wprowadzano wtedy tzw. Gaik Zielony, czyli dużą, sosnową, zieloną gałąź, a czasem nawet i całą choinkę, przybraną kolorowymi wstążkami, ale także słoneczkami z karbowanego papieru, wydmuszkami jaj, dzwonkami i innymi "wiosennymi" ozdobami".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wtedy to mieszkańcy wsi zabierali gałąź i urządzali wielki korowód, śpiewając wesołe piosenki i witając wiosnę, zwaną "nowym latkiem". Następnie biesiadowano, posilając się potrawami i wypiekami przygotowanymi przez gospodynie specjalnie na tę okazję.
Gaik to także nazwa wiosennej dekoracji. Przygotowuje się ją z dużej sosnowej gałęzi i ozdabia na przykład kwiatami, wstążkami czy wydmuszkami jaj. Współczesny gaik może być po prostu wiosennym bukietem. Najważniejsze, aby zawierał zielone gałązki, gdyż symbolizują one odrodzenie przyrody do życia.
Aby przygotować wiosenny gaik symbolizujący pomyślność, będziesz potrzebować:
- zielonych gałązek - np. bukszpanu
- bazi
- wiosennych kwiatów
- kolorowych wstążek, sznurków lub bibuły
- wielkanocnych symboli – np. wydmuszek jaj, kurczaczków lub baranków
Wystarczy, że ułożysz całość w piękny bukiet i możesz cieszyć się nadejściem wiosny.