Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Angelika Karpińska | 

Co wywołuje agresję u kobiet? Zaskakujące wyniki badań

1

Dr Magdalena Bolek-Kochanowska z Uniwersytetu Śląskiego przeprowadziła badania z udziałem kobiet przebywających w zakładach karnych i aresztach. Ustaliła, jakie czynniki zwiększają gotowość do agresji u kobiet.

Co wywołuje agresję u kobiet? Zaskakujące wyniki badań
Co wpływa na agresję u kobiet? (Getty Images)

Dr Magdalena Bolek-Kochanowska z UŚ przeprowadziła badania na 173 kobietach przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych. 96 trafiło tam z powodu popełnienia przestępstwa z użyciem przemocy.

Psycholog zauważyła, że w ostatnich latach wzrosła tendencja do przestępczości agresywnej wśród kobiet. Postanowiła zbadać różnicę między kobietami osadzonymi za ten typ przestępstwa a innymi osadzonymi.

Okazało się, że kobiety z tej pierwszej grupy wykazują wyższą gotowość do agresji we wszystkich jej wymiarach - powiedziała w rozmowie z PAP.
Z moich badań wynika, że można wskazać dwa względnie uniwersalne czynniki wyższej gotowości do agresji kobiet osadzonych za popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy. Pierwszym z nich jest tendencja, by koncentrować się na tym, co tu i teraz; aby dążyć do maksymalnej przyjemności przy minimalnym wysiłku. To mechanizm częściowo kształtujący głównie skłonność do emotogenno-impulsywnej gotowości do agresji, który dominuje wśród kobiet - wyjaśniła.

Drugim czynnikiem jest tzw. psychiczna męskość, czyli tendencja do postrzegania siebie przez pryzmat cech uznawanych za stereotypowo męskie.

Zmienił się świat i zmienia się także nasze postrzeganie kobiecości i męskości. Obecnie wiele kobiet też identyfikuje się z cechami kojarzonymi dotąd z męskością. To np. pewność siebie, siła przebicia, łatwość podejmowania decyzji, nastawienie na sukces, bycie dominującą, tendencja do rywalizacji. Jednak myślę, że to nie jest tak, że kobiety chcą się upodabniać do mężczyzn; w naszej kulturze te cechy stają się po prostu uniwersalne. A tak się składa, że postrzeganie siebie przez ich pryzmat wiąże się z większą skłonnością do zachowań agresywnych - podkreśliła psycholog.

Dr Magdalena Bolek-Kochanowska przypomniała również o innych czynnikach zwiększających ryzyko agresywnych zachowań wśród kobiet. Mowa przede wszystkim o doświadczaniu w przeszłości fizycznej i psychicznej przemocy, ale także o niższej inteligencji emocjonalnej, braku wsparcia osobistego i społecznego oraz czynnikach społeczno-ekonomicznych.

Jak wiele kobiet przebywa w zakładach karnych?

Psycholog podkreśliła jednak, że pomimo wzrostowej tendencji udział kobiet w przestępczości w porównaniu do mężczyzn w Polsce wciąż jest niewielki. Kobiety stanowią ok. 10 proc. osadzonych w zakładach karnych.

Zobacz także: M. Lempart o protestach: "Mamy trzy formy działania"

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić