Według badań, każdy organizm jest w stanie dość szybko pozbyć się alkoholu i skutków jego spożycia, jeśli zdarzają się tylko pojedyncze przypadki picia. Jeżeli zaś systematycznie sięgamy po procenty, niemal od razu zauważalnym efektem jest osłabienie kondycji fizycznej, obniżenie nastroju oraz pogorszone zdrowie psychiczne.
Skutki picia alkoholu – niedobór witamin
Jednym z pierwszych poważnych skutków nadużywania alkoholu jest niedobór witamin. Eksperci są zgodni, że spożywanie napojów wyskokowych zwiększa zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze pomagające zwalczyć skutki picia - chodzi o witaminy z grupy B. Zaliczamy do nich przede wszystkim witaminę B12, niacynę i biotynę. Alkohol szczególnie niekorzystnie wpływa na wchłanianie witaminy B12 z nabiału, wołowiny czy jaj. Objawami niedoboru to: zmęczenie, duszności, bóle głowy i kołatanie serca.
Zbyt częste picie alkoholu może spowodować zapalenie żołądka, a to z kolei prowadzi do odkładania się związku nazywanego homocysteiną, co może wywołać zawał serca albo udar mózgu.
Skutki picia alkoholu – męskie piersi
Powiększenie piersi może być jednym z zauważalnych skutków picia alkoholu przez miesiąc u panów. Napoje wyskokowe wpływają na funkcjonowanie gruczołów dokrewnych wytwarzających hormony. Poziom hormonów płciowych może się zmieniać, a u mężczyzn może doprowadzić do wzrostu produkcji estrogenu i progesteronu, czyli hormonów żeńskich. Skutkuje to zmniejszeniem liczby plemników, zaburzeniem erekcji i sprzyja powstawaniu rozrostu tkanki w okolicach piersi. U kobiet zaś nadużywanie alkoholu przez miesiąc oznacza drażliwość i nietypowe miesiączki.
Skutki picia alkoholu – zwiększona masa
Zbyt częste sięganie po kieliszek doprowadza do zmiany w sposobie odżywiania się. Dość często można się przez to objadać albo jadać posiłki bardzo nieregularnie. W związku z tym należy zwracać większą uwagę na składniki naszej diety. Przede wszystkim pomocne okażą się chude białka, zboża pełne błonnika, duże ilości warzyw oraz zdrowe tłuszcze. Pamiętaj, że kieliszek wina może zawierać tyle samo kalorii, co czekolada, z kolei kufel piwa odpowiada kawałkowi pizzy.
Skutki picia alkoholu – uciążliwa biegunka
Niestety nadmierne spożywanie alkoholu może bardzo źle wpływać na ruchy jelit. Alkohol podrażnia jelito cienkie oraz tkankę gardła, żołądka i jelita grubego. Stan zapalny w jelicie cienkim doprowadza do redukcji przyswajania składników odżywczych. Tym samym przedostają się one do jelita grubego, a konsekwencją jest biegunka. Może ona doprowadzić do niedożywienia i odwodnienia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.