Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Cukiernicy robią z niej pyszności. Dobrze sprawdza się też jako nawóz do kwiatów

1

Nawożenie roślin domowych to jeden ze sposobów ich prawidłowej pielęgnacji. Do zasilania roślin nie musimy używać kupowanych środków. Idealnie z tym zadaniem poradzi sobie tani i skuteczny preparat, który przygotujesz z dwóch składników.

Cukiernicy robią z niej pyszności. Dobrze sprawdza się też jako nawóz do kwiatów
Jak zrobić domowy nawóz do kwiatów? Wykorzystaj żelatynę. (Getty Images, Gregory Rec/Staff Photographer)

Żelatyna to popularny składnik kulinarny, wykorzystywany głównie do tworzenia galaretek czy deserów. Jednak nie każdy wie, że jej właściwości mogą być z powodzeniem wykorzystane w uprawie roślin domowych i ogrodowych. Na co wpływa żelatyna i jak stosować ją do nawożenia roślin domowych? Oto kilka wskazówek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 10 trików ogrodniczych, po których rośliny rosną jak szalone

Dlaczego warto stosować nawóz z żelatyny?

Stosowanie nawozu z żelatyny ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim nawóz ten to doskonałe źródło azotu, a także aminokwasów i minerałów, które wspomagają wzrost roślin. Kolejną zaletą jest poprawa struktury gleby. Podłoże staje się bardziej przepuszczalne, dzięki czemu korzenie rośliny mają lepszy dostęp do wody. Niewątpliwym plusem tego nawozu jest to, że łatwo go przygotować, jest tani i ekologiczny.

Jak zrobić nawóz z żelatyny?

Aby przygotować nawóz z żelatyny, potrzebujesz łyżkę stołową żelatyny, 250 ml gorącej wody oraz butelkę o pojemności ok. 1 litra. Następnie wsyp żelatynę do miski, zalej gorącą wodą i energicznie wymieszaj. Tak przygotowany roztwór należy przelać do butelki i dopełnić zimną wodą do pełnej pojemności butelki.

Stosowanie tego domowego nawozu jest równie łatwe, jak jego przygotowanie. Wystarczy podlewać rośliny gotowym roztworem raz na dwa tygodnie w okresie wegetacyjnym.

Jakie rośliny podlewać nawozem z żelatyny?

Nawóz z żelatyny sprawdza się doskonale w przypadku wielu gatunków roślin. Jest polecany szczególnie do skrzydłokwiatów, sansewerii, zamiokulkasa, monster, paproci oraz fikusów. Dzięki niemu ich liście nabierają intensywnego koloru i są bardziej odporne na czynniki środowiskowe.

Ponadto nawóz z żelatyny można do zasilania warzyw liściastych, takich jak szpinak, sałata czy rukola, oraz bylin ozdobnych np. funkii i traw ozdobnych.

Nawóz z żelatyny doskonale sprawdza się do roślin osłabionych, które wymagają regeneracji. Dzięki zawartości azotu przyspiesza on regeneracje i wzmacnia rośliny. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny można zasilać nawozem z żelatyny. Nie jest wskazane stosowanie go do kaktusów czy niektórych ziół. Poza tym nie należy podlewać nim roślin, które aktualnie kwitną.

O czym pamiętać stosując nawóz z żelatyny?

Jak każdy nawóz, także ten z żelatyny może być szkodliwy przy nadmiernym stosowaniu. Zbyt częste podlewanie może prowadzić do zasolenia gleby, dlatego ważne jest, aby utrzymywać zalecaną częstotliwość oraz stosować roztwór z rozwagą i zgodnie z potrzebami konkretnej rośliny.

Autor: MABD
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Włącz ten produkt do diety. Oczyszcza jelita i wspomaga przemianę materii
Jak często prać ręczniki? Niektórzy robią to raz w roku
Przykręć to do grzejnika, a nie będziesz przepłacać za ogrzewanie
Kolejne ostrzeżenia dla Los Angeles. Zapowiadają ponownie silny wiatr
Polak pobił rekord Guinnessa. Tylko zobacz, co zrobił
Żyje tam 36 osób. Dziś obchodzą Nowy Rok
Przechowujesz w ten sposób jedzenie w lodówce? Szybko będzie do wyrzucenia
Media: Reprezentacja Polski opuszcza PGE Narodowy. Tam będzie rozgrywać mecze domowe
Kim Dzong Un dostał propozycję od Zełenskiego. Oto możliwy scenariusz
Polska Akademia Nauk ma ambitny plan. Chce zagościć za oceanem
Wiele osób ma ją w domu, ale mało kto wie o jej właściwościach leczniczych
Spotkanie Putina z Trumpem. Jest stanowisko Kremla
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić