Żelatyna to popularny składnik kulinarny, wykorzystywany głównie do tworzenia galaretek czy deserów. Jednak nie każdy wie, że jej właściwości mogą być z powodzeniem wykorzystane w uprawie roślin domowych i ogrodowych. Na co wpływa żelatyna i jak stosować ją do nawożenia roślin domowych? Oto kilka wskazówek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto stosować nawóz z żelatyny?
Stosowanie nawozu z żelatyny ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim nawóz ten to doskonałe źródło azotu, a także aminokwasów i minerałów, które wspomagają wzrost roślin. Kolejną zaletą jest poprawa struktury gleby. Podłoże staje się bardziej przepuszczalne, dzięki czemu korzenie rośliny mają lepszy dostęp do wody. Niewątpliwym plusem tego nawozu jest to, że łatwo go przygotować, jest tani i ekologiczny.
Jak zrobić nawóz z żelatyny?
Aby przygotować nawóz z żelatyny, potrzebujesz łyżkę stołową żelatyny, 250 ml gorącej wody oraz butelkę o pojemności ok. 1 litra. Następnie wsyp żelatynę do miski, zalej gorącą wodą i energicznie wymieszaj. Tak przygotowany roztwór należy przelać do butelki i dopełnić zimną wodą do pełnej pojemności butelki.
Stosowanie tego domowego nawozu jest równie łatwe, jak jego przygotowanie. Wystarczy podlewać rośliny gotowym roztworem raz na dwa tygodnie w okresie wegetacyjnym.
Jakie rośliny podlewać nawozem z żelatyny?
Nawóz z żelatyny sprawdza się doskonale w przypadku wielu gatunków roślin. Jest polecany szczególnie do skrzydłokwiatów, sansewerii, zamiokulkasa, monster, paproci oraz fikusów. Dzięki niemu ich liście nabierają intensywnego koloru i są bardziej odporne na czynniki środowiskowe.
Ponadto nawóz z żelatyny można do zasilania warzyw liściastych, takich jak szpinak, sałata czy rukola, oraz bylin ozdobnych np. funkii i traw ozdobnych.
Nawóz z żelatyny doskonale sprawdza się do roślin osłabionych, które wymagają regeneracji. Dzięki zawartości azotu przyspiesza on regeneracje i wzmacnia rośliny. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny można zasilać nawozem z żelatyny. Nie jest wskazane stosowanie go do kaktusów czy niektórych ziół. Poza tym nie należy podlewać nim roślin, które aktualnie kwitną.
O czym pamiętać stosując nawóz z żelatyny?
Jak każdy nawóz, także ten z żelatyny może być szkodliwy przy nadmiernym stosowaniu. Zbyt częste podlewanie może prowadzić do zasolenia gleby, dlatego ważne jest, aby utrzymywać zalecaną częstotliwość oraz stosować roztwór z rozwagą i zgodnie z potrzebami konkretnej rośliny.