Storczykowate należą do najbogatszych w gatunki rodzin roślin wyższych. Przebojem weszły do polskich domów, by zdobić przede wszystkim okienne parapety. Żeby kwitły długotrwale i obficie, najlepiej wystawić je w oknie wschodnim lub zachodnim. Latem storczyki będą czuły się świetnie na balkonie lub tarasie – pamiętajmy tylko, że w razie chłodnych nocy, najlepiej przenieść je do pomieszczenia. Natomiast jeśli na liściach pojawią się ciemne plamki, to znak, że storczyk ma za dużo słońca i należy zapewnić mu cień.
Wywar z czosnku do storczyków
Storczyki potrzebują sporej wilgotności, ale nie powinniśmy ich raczej podlewać (przynajmniej zbyt często). Doniczki najlepiej postawić w naczyniach wypełnionych wodą (wiele osób urządza storczykom kąpiele w wannie). Spryskiwanie liści jest zbędne – może prowadzić do rozwoju zgnilizny bakteryjnej.
Jednak raz w miesiącu wodę można zastąpić specjalnym wywarem. Dzięki temu storczyki będą kwitnąć długo i obficie. Jak zatem przygotować wywar czosnkowy do storczyków?
Do garnka należy wlać litr ciepłej wody. Następnie dodać trzy, przeciśnięte przez praskę lub bardzo drobno pokrojone, ząbki czosnku. Taką miksturę należy odstawić na 24 godziny (możemy przygotować ją także w słoiku), a następnie moczyć w niej storczyki ok. 20-30 minut. Tutaj również obowiązuje zasada, by nie podlewać roślin, a w zamian wstawić je do naczynia wypełnionego wywarem.
Wywar z czosnku - działanie
Dzięki zastosowaniu wywaru z czosnku storczyki będą nie tylko dłużej kwitnąć. Kwiaty staną się bujniejsze, a roślina będzie lepiej odżywiona. Roztwór ma także właściwości grzybobójcze. Zawiera cenne minerały (potas, magnez, miedź, żelazo, chrom, selen) i odstrasza mszyce.
Uwaga! Skutkiem ubocznym wywaru czosnkowego może być pojawienie się na liściach storczyków brzydkich plam. To rzadka sytuacja, jednak na początek warto przetestować miksturę na jednej roślince.
Pamiętajmy, że storczyki rosną najlepiej w specjalnym podłożu. Zamiast zwykłej ziemi wybierzmy luźne, przewiewne podłoże z kory, włókna kokosowego, keramzytu i innych elementów. Doniczki muszą mieć natomiast sporych rozmiarów otwory. Dobrze, by były przeźroczyste – wówczas możemy obserwować stan korzeni.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.