Czasem wydaje ci się, że rozmowa kwalifikacyjna poszła świetnie lub że pierwsza randka była aż nader udana. Tymczasem telefon milczy lub ukochana nie odpowiada na wiadomości... Być może, zupełnie nieświadomie, popełniłeś któryś z tych błędów i tym samym wywarłeś niekorzystne wrażenie. Pora popracować nad ogładą w relacjach towarzyskich i zawodowych.
Zobacz także: Jest mamą piątki dzieci, czwórka jest niepełnosprawna. Nie może liczyć na pomoc od państwa
Savoire-vivre spacerowania
To, po której stronie partnera powinna być kobieta, to nie lada zagadka. Podstawowa zasada mówi, że partnerka powinna być po lewej stronie wybranka, ponieważ wtedy, będzie on mógł obronić ją swoją "prawicą". W dzisiejszych czasach panie potrafią same o siebie zadbać i mężczyzna nie musi już pełnić roli bodyguarda. Najprościej reguły "spacerowania" opisuje na swojej stronie internetowej ekspertka od etykiety, Aleksandra Pakuła:
• kobieta może iść tak po lewej, jak i po prawej stronie mężczyzny –ani jedna ani druga strona nie jest niewłaściwa;
• jeśli mężczyzna poda kobiecie lewe ramię, będzie miał sprawniejszą rękę wolną i będzie mógł np. swobodnie otwierać drzwi;
• jeśli mężczyzna będzie miał partnerkę z prawej strony, poda jej ramię silniejsze, które może uchronić ją od ew. upadku.
Kto proponuje przejście na "ty"?
Czasem, podczas imprezy integracyjnej, okazuje się, że twój szef to "swój chłop". Zanim zaproponujesz mu przejście na "ty" i zaprosisz go na grilla, dobrze się zastanów. Zwrot na "ty" do rozmówcy to nic innego, jak skrócenie dystansu, ale także oznaka równorzędności. Podręczniki etykiety mówią jasno: "W sytuacjach prywatnych z inicjatywą przejścia na "ty" wychodzi kobieta lub osoba starsza. W sytuacjach biznesowych przejście na "ty" inicjuje osoba wyższa stanowiskiem".
Miejsce serwetki przy stole
Restauracje wziąć nieotwarte. Wykorzystajmy ten czas, by przypomnieć sobie, jak prawidłowo używać serwetki, by po lockdownie nie popełnić rażącego faux-pas. Jeśli odchodzimy od stołu tylko na moment i zamierzamy kontynuować posiłek, serwetkę kładziemy na krześle. Po powrocie serwetkę ponownie umieszczamy na kolanach. Gdy kończymy posiłek, serwetkę odkładamy z prawej strony nakrycia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.