Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Dajesz to psu do jedzenia? Możesz mu poważnie zaszkodzić

9

Odpowiednie żywienie psów to klucz do ich zdrowia i długiego życia. Niestety, spożycie niektórych produktów może być dla naszych czworonogów niebezpieczne. Zobacz, czego nie podawać psu do jedzenia.

Dajesz to psu do jedzenia? Możesz mu poważnie zaszkodzić
Jakich produktów nie może jeść pies? (Adobe Stock)

Zdrowie naszych psich towarzyszy w dużej mierze zależy od tego, co trafia do ich miski. Wielu właścicieli zastanawia się, jakie jedzenie jest odpowiednie dla ich pupili. Dieta psa powinna być zbilansowana i nie powinna składać się z resztek z naszego stołu. Jeśli twój pupil jest łasuchem i lubi wymuszać przekąski to koniecznie musisz wiedzieć, jakie produkty możesz mu bezpieczeni podać.

Nie wszystko, co smakuje ludziom, jest dobre dla psów. Zanim podasz psu coś do jedzenia, sprawdź, czy na pewno mu to nie zaszkodzi. Poznaj produkty, które nie powinny znaleźć się w psiej misce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niewielu turystów pamięta. "Takie triki mogą was po prostu uratować"

Jakich produktów nie powinien jeść pies?

Chleb to jeden z najczęstszych produktów, które psy próbują podbierać ze stołu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy jest to całkowicie bezpieczne. Małe ilości pieczywa zazwyczaj nie szkodzą, ale podawane regularnie mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Ogólnie, pieczywo nie jest bardzo szkodliwe dla psa, ale większe ilości mogą powodować dyskomfort, takie jak bóle brzucha czy zaparcia lub odwrotnie — biegunkę.

Chleb, zwłaszcza ten pełen dodatków jak cukier czy sól, może obciążać układ trawienny psa. Długotrwałe karmienie psa chlebem może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego warto go unikać. W pieczywie znaleźć można nie tylko ziarna, ale także konserwanty czy inne dodatki, które niekorzystnie wpływają na zdrowie psa.

Czy pies może jeść owoce? Również nie wszystkie owoce są odpowiednie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Winogrona i rodzynki mogą być dla psów bardzo szkodliwe. Choć dla ludzi to bezpieczne przekąski, dla psów stanowią poważne zagrożenie z uwagi na możliwość uszkodzenia nerek.

Opiekunowie powinni być wyjątkowo czujni, ponieważ zjedzenie nawet niewielkiej ilości tych owoców może prowadzić do ostrych problemów zdrowotnych, takich jak wymioty, biegunka czy odwodnienie. W niektórych przypadkach konieczna jest natychmiastowa pomoc weterynaryjna.

Inne owoce, które należy wykluczyć z diety psa to cytrusy, czereśnie, pigwa i awokado. Spożycie tych owoców może wywołać silną biegunkę i wymioty, nadmierne wydzielanie kwasów żołądkowych, zaburzenia układu moczowego, a także silne bóle brzucha.

Czy pies może jeść warzywa? Trzeba pamiętać, że także nie wszystkie warzywa można podawać psu. Przede wszystkim nie wolno dawać psu do zjedzenia cebuli, czosnku, porów, zielonej papryki, bakłażanów oraz warzyw kapustnych. Spożycie tych warzyw może wywołać u psa zaburzenia trawienia i wymioty. Dobrze jest też zrezygnować z karmienia psa ziemniakami.

Nie tylko warzywa i owoce mogą zaszkodzić psu. Do produktów, których nie powinien jeść pies, należy też czekolada. Jeśli pupil zje dużą ilość czekolady, może doprowadzić to do wymiotów, biegunki, a w skrajnych przypadkach do zaburzeń rytmu serca, drgawek, duszności, ślinotoku lub śpiączki.

Co zrobić, gdy pies zje coś, czego nie powinien?

Jeśli zauważymy, że nasz pupil zjadł produkty, które mogą mu zaszkodzić, niezwłocznie udajmy się do weterynarza. Czas w takich sytuacjach ma ogromne znaczenie. Lekarz weterynarii przeprowadzi niezbędne badania i wdroży odpowiednie leczenie. Jeśli zatrucie zostanie zdiagnozowane zbyt późno, w organizmie psa może dość do nieodwracalnych zmian.

Jak unikać zatrucia pokarmowego u psa?

Unikanie zagrożenia to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia psa. Podstawą jest dokładne przechowywanie żywności oraz edukacja domowników. Zwracajmy uwagę na to, co zostaje na stole i jakie produkty są dostępne dla czworonoga.

Podając przypadkowe przekąski, możemy mimowolnie narażać psa na ryzyko. Dlatego warto zastanowić się nad zdrowymi alternatywami do podania psu. Suszone warzywa czy bezpieczne owoce to doskonałe urozmaicenie diety.

Z czasem warto również wzbogacić wiedzę o składnikach, które kryją się w produktach, które spożywamy na co dzień. To pomoże nam dokonywać bardziej świadomych wyborów, które zapewnią naszemu pupilowi długie i zdrowe życie.

Autor: MABD
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Pogrzeb Wacława Janickiego. Bliźniak pożegnał brata na wózku inwalidzkim
Wyniki Lotto 14.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
E-papierosy bez nikotyny nie dla nieletnich. Pora na decyzję rządu
Porzucony worek na drodze. Zajrzeli do środka. "Trudno opisać"
Antony Blinken ostro o działaniach Izraela: muszą myśleć o konsekwencjach
Walka z czasem w RPA. Z kopalni w Stilfontein wydobyto 40 ciał
Turyści mówią, co spotkało ich w Tatrach. "Uważajcie"
Szokujące odkrycie. Ten słodki goryl leciał razem z bagażami
Lazio Rzym zwalnia opiekuna swojej maskotki. Szokujące, co robił w sieci
40 domów dla powodzian. BGK dopłaci do nich 19,5 mln zł
Zimowe cięcie drzew owocowych. Nie przegap terminu
Wygrał dwa miliardy i kupił dom. Szczęście nie trwało długo
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić