Komary należą do rzędu muchówek i występują prawie na całym świecie. Samice owadów potrzebują krwi zwierząt czy ludzi, aby pozyskać białko niezbędne im do złożenia jaj. W związku z tym chętnie wgryzają się w naszą skórę, jednocześnie doprowadzając do powstania swędzącego i bolesnego obrzęku.
Często można odnieść wrażenie, że są osoby, które komary szczególnie chętnie atakują. Prof. Jonathan Day, entomolog z Uniwersytetu na Florydzie, wnikliwie analizował możliwe przyczyny. Po dziesięciu latach pracy doszedł do ciekawych wniosków.
Zdaniem naukowca komary najchętniej gryzą osoby z grupą krwi 0. Ponadto komarzyce zdecydowanie bardziej wolą podlecieć do kobiet niż do mężczyzn. Powodem są żeńskie hormony płciowe, które przyciągają swoim zapachem.
Komary mają świetny węch. Potrafią wyczuć wydychany przez człowieka dwutlenek węgla z odległości nawet 50 metrów. Kobiety w ciąży wydychają prawie o 1/5 więcej dwutlenku węgla niż pozostałe osoby. W związku z tym stanowią najlepszy "kąsek" dla komarów.
Profesor Jonathan Day zauważył również, że komary chętnie lecą do osób, które intensywnie się pocą. Powodem jest wyczuwalny przez owady amoniak i kwas mlekowy.
Walka latem z komarami jest nierówna, ale warto próbować je odstraszyć. Sprawdzi się do tego np. olejek z trawy cytrynowej, którym można skropić ubranie lub dodać do kominka zapachowego.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.