Sen to jedyny sposób na odpowiednią regenerację organizmu. Choć zwykło się mówić o ośmiu godzinach snu na dobę, długość jest kwestią indywidualną – ludziom w sile wieku wystarcza często 7 godzin, a nastolatkowie mogą potrzebować ich aż 11. Jednak równie istotna dla wszystkich jest jakość snu. Co zrobić, by wysypiać się jak najlepiej?
Co zrobić, by polepszyć jakość snu?
Uniwersalne zasady to oczywiście wygodny materac, przewietrzona sypialnia, dobra poduszka i rezygnacja z używania sprzętów elektronicznych co najmniej pół godziny przed zaśnięciem. Ale niebagatelne znaczenie ma także pozycja, w której śpimy. Dlaczego najlepszym wyborem jest spanie na lewym boku?
Po pierwsze pozycja ta wspiera pracę serca. Dokładnie: układu krwionośnego oraz odpornościowego. Leżąc na lewym boku, odciążamy serce i poprawiamy krążenie. Uwaga! To szczególnie ważne dla kobiet w ciąży i wszystkich osób z żylakami czy tendencją do zakrzepów.
Po drugie, śpiąc na lewym boku, udrażniamy drogi oddechowe. Potwierdza to dr Christopher Winter, neurolog zajmujący się medycyną snu. Dlatego pozycja ta jest wskazana dla wszystkich, którzy mają problemy z chrapaniem czy płytkim oddechem (np. w trakcie infekcji).
Co ciekawe, gdy śpimy na lewym boku, organizm łatwiej radzi sobie z trawieniem. Grawitacja ułatwia przesuwanie się resztek pokarmowych z jelita cienkiego do grubego, a kwasy żołądkowe nie przemieszczają się do przełyku (unikamy zgagi).
Gdy leżymy na lewym boku żołądek nie uciska trzustki. Co za tym idzie, narząd ten może sprawnie pracować, a enzymy produkowane w trzustce mają swobodny przepływ. Po lewej stronie znajduje się także śledziona – ułatwiamy wówczas docieranie do niej płynów.
Zdaniem dr Christophera Wintera spanie na lewym boku korzystnie wpływa też na kręgosłup. Gdy położymy się w tej pozycji, a do tego podkurczymy lekko nogi, odtworzymy naturalną krzywiznę kręgosłupa i w ten sposób szybciej pozbędziemy się napięć czy skurczy.
Sprawdź również: Oto największy błąd w gotowaniu jajek. Nigdy go nie popełniaj
Wreszcie - do pozytywnych wniosków skłania także eksperyment na myszach. Prof. Helene Benveniste ze Stony Brook University School of Medicine po jego przeprowadzeniu stwierdziła, że mózg najlepiej oczyszcza się z toksyn, gdy podczas snu leżymy na boku. Dodała także, że ta pozycja może zapobiegać powstawaniu chorób neurologicznych, w tym choroby Alzheimera.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.